تصویر نجومی روز ناسا: ستاره‌ای نزدیک و بسیار مهم در آسمان

تصویر نجومی روز ناسا: ستاره‌ای نزدیک و بسیار مهم در آسمان

در مرکز تصویر، یکی از مهم ترین ستاره های آسمان قرار دارد.

بخشی از علت مهم بودن این ستاره، به خاطر وجود یک سحابی بازتابی در اطراف این ستاره است.

ستاره تپنده RS Puppis، درخشان‌ترین ستاره‌ای که در مرکز تصویر قرار دارد، حدوداً ده برابر خورشید، جرم دارد و به صورت میانگین، 15000 بار درخشان‌تر از ستاره ما است.

ستاره RS Puppis، یک ستاره متغیر از نوع دلتا قیفاووسی است؛ گونه‌ای از ستاره‌ها که از درخشندگیشان برای تخمین فاصله کهکشانهای نزدیک استفاده می‌شود.

هنگامی‌که ستاره RS Pup حدوداً هر 40 روز می‌تپد، در درخشندگی ستاره تغییری ایجاد می‌شود و این تغییر در سحابی اطرافش هم با تأخیر قابل مشاهده است، در حقیقت، در سحابی با پدیده پژواک نور روبرو می‌شویم.

با استفاده از اندازه گیری زمان تأخیر و بزرگی زاویه‌ای سحابی، سرعت نور که چیز شناخته شده‌ای است، باعث می‌شود که ستاره شناسان با استفاده از روش های هندسی، فاصله ستاره RS Pup را مشخص کنند. طبق محاسبه آنها، فاصله این ستاره تا ما 6500 سال نوری به همراه خطای بسیار کمی به اندازه مثبت و منفی 90 سال نوری است.

اندازه گیری فاصله با استفاده از پژواک نور، دستاوردی قابل توجه در اخترشناسی ستاره‌ای است. همچنین با این روش، درخشندگی واقعی ستاره RS Pup هم با دقت بیشتری محاسبه می‌شود و نه تنها برای این ستاره، بلکه برای دیگر ستاره های متغیر دلتا قیفاووسی هم می‌توان از این شیوه استفاده کرد. با این کارها می‌توان دانسته های خود را از فواصل دور و کهکشان های فراتر از راه شیری، گسترش داد.

این تصویر، به وسیله تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

اعتبار تصویر: NASA, ESA, Hubble Heritage Team; Acknowledgement: Howard Bond (STScI & Penn State U.)
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top