تصویر نجومی روز ناسا: دنباله دار، سحابی های قلب و روح همه در یک تصویر

تصویر نجومی روز ناسا: دنباله دار، سحابی های قلب و روح همه در یک تصویر

رنگ سبزی که از حرکت دنباله دار 21P/Giacobini-Zinner به جا مانده را می‌توان در سمت چپ این تصویر که بیش از 10 درجه پهنا دارد مشاهده کرد. همچنین به سمت صورت فلکی شمالی ذات الکرسی و برساووش قرار دارد.

این تصویر در 17 آگوست (26 مرداد) گرفته شده. دنباله داری که در تصویر مشاهده می‌شود، دنباله داری است که باعث به وجود آمدن بارش شهابی اژدهایی می‌شود؛ بارشی که پیش بینی شده است در ماه دیگر به اوج درخشندگی خود برسد.

این دنباله دار که در واقع در پیش زمینه (جلوی) تصویر مشاهده می‌شود، حدوداً 4 دقیقه نوری با زمین فاصله دارد. البته این دنباله دار برای چشم های غیرمسلح همانند سحابی های رنگارنگ قلب و روح که در مرکز این تصویر قرار دارند، خیلی کم نور خواهد بود.

اما جفت خوشه ستاره‌ای باز اچ (h) و چی برساووش (Chi Persei) که در سمت راست تصویر قرار دارند را می‌توان با چشمان غیرمسلح از مناطق تاریک زمین مشاهده کرد.

سحابی های قلب و روح با خوشه هایی از ستاره های جوان که درون آنها قرار دارد، حدوداً یک میلیون سال یا بیشتر سن دارند. هرکدام از این سحابی‌ها بیش از 200 سال نوری قطر دارند و حدوداً 6 تا 7 هزار سال نوری با ما فاصله دارند.

آنها جزو یک مجموعه ستاره زایی بزرگ و فعال هستند و در بازوی مارپیچی برساوشی کهکشان راه شیری قرار گرفته‌اند. خوشه های ستاره‌ای اچ و چی برساووش که با نام خوشه دوتایی هم شهرت دارند، حدوداً در همان فاصله نسبت به ما قرار گرفته‌اند.

دنباله دار دوره‌ای Giacobini-Zinner در ماه سپتامبر سال 1985، هنگامی‌که کاوشگر اکتشافی ICE از کنار دم این دنباله‌دار می‌گذشت، مشاهده شد.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

عکاس: Juan Carlos Casado (TWAN, Earth and Stars)
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top