آژانس فضایی اروپا از خاک ماه آجر می‌سازد

آژانس فضایی اروپا از خاک ماه آجر می‌سازد

آژانس فضایی اروپا (ESA) به منظور ساخت سکونت‌گاه برای ماموریت‌های فضایی به ماه در آینده، به دنبال ساخت بلوک‌های ساختمانی از خاک این قمر است.


به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، دانشمندان آژانس فضایی اروپا(ESA) در پی استفاده از خاک ماه به عنوان یک ماده اولیه برای ساخت آجر و ساخت سکونت‌گاه برای مأموریت‌های آینده در ماه است.


آنها با استفاده از "شبیه‌سازها" که خواص واقعی خاک ماه را شبیه‌سازی می‌کنند، به دنبال این هدف هستند که دریابند آیا خاک خاکستری، خالص و زبری که سطح ماه را پوشانده، برای ساخت سکونتگاه، جاده، سکوی پرتاب و سایر تاسیسات مناسب است یا خیر.


اگر ملت‌های صاحب فناوری فضایی یک روز فضانوردان خود را به ماه بفرستند، توافق عمومی این است که اگر این کاوشگران قصد سفری کوتاه را نداشته باشند، ساختمان‌های مناسب برای ارائه فضاهای کاری و زندگی بسازند که قابلیت حفاظت از خدمه را در برابر تابش کیهانی مرگبار داشته باشند.


اما با توجه به هزینه فعلی برای رسیدن به ماه که بردن یک بطری آب به اندازه 20 هزار دلار آب می‌خورد، حمل مواد ساختمانی از زمین بسیار گران درمی‌آید. برای غلبه بر این مشکل، مهندسان به فکر فراهم کردن مواد اولیه ساختمانی از خاک خود ماه افتاده‌اند.طبق گفته آژانس فضایی اروپا، زمین و ماه، از نظر زمین‌شناسی، تاریخچه بسیار مشابهی دارند، زیرا خاک ماه حاصل از اثرات برخورد سنگ‌های آسمانی بسیار ریز و تابش کیهانی بر گدازه‌های در جریان بر روی این قمر است.


زمانی که از منطقه‌ای در آلمان، مواد مذابی شبیه به گدازه‌های 45 میلیون سال پیش جاری شد، دانشمندان مرکز فضانورد اروپایی(EAC) نمونه‌های این پودر آتشفشانی را بررسی کردند و آن را یک ماده اولیه خوب برای ایجاد خاکی شبیه به ماه با نام EAC -1 دریافتند.


خاک ماه به شدت تیز و بسیار خشک است و به عنوان یک خطر بالقوه برای سلامت انسان تلقی می‌شود. این خاک به علت تابش مداوم کیهانی، حامل بار الکترواستاتیک است.


نگرانی این است که این بار بتواند خواص خاک ماه و مناسب بودن آن به عنوان مصالح ساختمانی را تغییر دهد."ارین ترنفیلد" عضو هیئت بررسی خاک ماه از آژانس فضایی اروپا می‌گوید: ما یک دلیل دیگر برای بازگشت به ماه به دست آورده‌ایم. ما به نمونه‌های تازه از خاک سطح ماه که در معرض محیط تابش بوده باشد، نیاز داریم.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top