روسیه موشک فضایی پیر خود را تا 2024 عوض نمی‌کند

روسیه موشک فضایی پیر خود را تا 2024 عوض نمی‌کند

سازمان فضایی روسیه به دلیل این که جانشین موشک پیر "پروتون" هنوز آماده نیست، تا سال 2024 از همین موشک استفاده خواهد کرد.


به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، روسیه از سال 1965 تاکنون از موشک‌های پروتون در برنامه‌ها و ماموریت‌های فضایی خود استفاده کرده است و طراحی این موشک بیانگر سن بالای آن است.


این موشک در هر پرتاب، محیط‌زیست را آلوده می‌کند، چرا که موشک پروتون از مواد شیمیایی سمی استفاده می‌کند، در حالی که موشک‌های جدید به سوخت‌های پاک‌تر مجهز شده‌اند.


با این وجود، روسیه باید فعلا مدتی با این فناوری قدیمی کنار بیاید، چون موشک جدید "آنگارا"(Angara) هنوز آماده جایگزینی با موشک پروتون نشده است.


"یوری کاپتف"، رئیس شورای "Rostec" اعلام کرد انتظار نمی‌رود "آنگارا" که چند سال است منتظر جایگزینی آن با موشک پروتون هستیم، تا قبل از سال 2024 آماده شود.


وی توضیح نداد که چرا این جایگزینی اینقدر طول کشیده است، اما اطمینان خاطر داد که هزینه‌ها را پایین خواهد آورد.


می‌توان به این نکته اشاره کرد که زمان توسعه و ساخت آنگارا بسیار طولانی شده است. اولین طرح‌های آن در سال 1992 اعلام شد، اما موفقیت موشک پروتون در خارج از مرزهای روسیه منجر به تعویق توسعه آنگارا شد.


سپس اولین پرواز آزمایشی آنگارا در سال 2009 ناکام ماند و نخستین آزمایش‌های موفق آن در سال 2014 انجام شد.


اکنون موشک آنگارا اولین پرواز رسمی خود را تا سال 2019 انجام نخواهد داد و هیچ نشانه‌ای از سرعت بخشیدن به این روند نیز نیست.


هنگامی که آنگارا جایگزین پروتون شود، به احتمال زیاد کار خود را از قزاقستان شروع خواهد کرد.


قزاقستان از روسیه برای استفاده از چنین موشک‌های خطرناکی در فضای این کشور انتقاد کرده است و آنگارا که از اکسیژن مایع ایمن و نفت تصفیه شده استفاده می‌کند، باید کمی در نظر قزاقستانی‌ها تاثیر بگذارد.


احتمالا موشک روسی نمی‌خواهد از موشک‌های جدید غرب مانند سری فالکون اسپیس‌ایکس و موشک "وگا"(Vega) سازمان فضایی اروپا(ESA) عقب بماند و حتی بلکه برتری‌هایی هم داشته باشد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top