خیره‌کننده‌ترین تصاویر فضایی سال

خیره‌کننده‌ترین تصاویر فضایی سال

فهرست عکس‌های منتخب برای اعطای جایزه در مسابقه "بینش نجومی عکاس" سال 2018 اعلام شد که تصاویر خیره‌کننده‌ای را به معرض نمایش می‌گذارد.


به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، مسابقه "بینش نجومی عکاس"(Insight Astronomy Photographer) از سال 2009 با یک جایزه بزرگ 13 هزار دلاری، به عنوان یکی از هیجان‌انگیزترین مسابقات اخترعکاسی در جهان شناخته می‌شود.


امسال 26 عکسی که شانس برنده شدن دارند یا همان عکس‌های کاندیدا، پیش از اعلام برندگان در ماه اکتبر، معرفی شدند که یک مجموعه از تصاویر خیره‌کننده را نشان می‌دهد.


سالانه هزاران عکس وارد این رقابت گسترده می‌شوند که در هشت دسته اصلی طبقه‌بندی می‌شوند. این دسته‌بندی‌ها شامل تصاویری از خورشید و ماه گرفته تا تصاویری از اجرام فضای عمیق مانند سحابی‌ها و کهکشان‌ها می‌شود.


یک دسته نیز غالبا نماهای زمینی کیهان را در بر می‌گیرد و دسته دیگر به طور خاص روی عکس‌های سپیده‌دم متمرکز است.


در حالی که عکاسان حرفه‌ای مجاز به ورود به این مسابقه هستند، وجود قوانینی خاص، شرکت را برای علاقه‌مندان آماتور تسهیل می‌کند.


این قوانین شامل ممنوعیت تصاویری است که قبلا به آژانس‌های خبری یا رسانه‌ها ارسال شده‌اند. همچنین تصاویری که از داده‌های رصدهای تحقیقاتی حرفه‌ای استفاده کرده‌اند، نمی‌توانند شرکت کنند.


یکی از جذاب‌ترین کاندیداها، عکسی "تایم لپس" از "جیک موشر" است که شمال تصویر یک درخت در کوههای مونتانا است.


وی در توضیح این می‌گوید: من چند سال پیش متوجه این درخت شدم و به خودم گفتم که باید برای گرفتن چنین عکسی برگردم. سرانجام به همان چیزی که می‌خواستم رسیدم.


یکی دیگر از تصاویر بی‌نهایت فوق‌العاده، از "دنی ککستیت"، عکاس مستقر در مادرید اسپانیا است.


وی با استفاده از تقویم فضایی موسوم به "CalSky"، دقیقا لحظه‌ای را که ایستگاه فضایی بین‌المللی از جلوی خورشید عبور می‌کند، شکار کرد. دنی کمتر از یک ثانیه برای گرفتن این عکس فرصت داشت و موفق شد تصویر ایستگاه فضایی را میان دو لکه بزرگ خورشیدی شکار کند.


به نظر می‌رسد زمان‌بندی دقیق، مشخصه بسیاری از عکس‌های منتخب در مسابقه سال 2018 است و عکس قابل توجه "تیانیوئان شیائو" نیز از این قاعده مستثنا نیست.


این تصویر، ترکیبی از دو عکس جداگانه است که یک رعد و برق را در آسمان فلوریدا و زیر سایه غول‌پیکر کهکشان راه شیری نشان می‌دهد.


برندگان این مسابقه در اواخر ماه اکتبر اعلام خواهند شد، اما می‌توان با سیری در عکس‌های نامزد، از زیبایی بی‌نظیر آنها لذت برد.
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top