طفره ناسا از اعلام دلیل حذف فضانورد سیاه‌پوست از ماموریت فضایی

طفره ناسا از اعلام دلیل حذف فضانورد سیاه‌پوست از ماموریت فضایی

چند ماه پیش "ژانت اپس"(Jeanette Epps) که قرار بود اولین خدمه سیاه‌پوست "ایستگاه فضایی بین‌المللی" باشد طی اقدام عجیب ناسا از برنامه پرتاب حذف شد. وی اظهار کرد که ناسا هنوز دلیل حذف وی از اعزام به فضا را اعلام نکرده است.


به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، چند ماه پیش قرار بود "ژانت اپس"(Jeanette Epps) اولین فضانورد سیاه پوستی باشد که به فضا راه می‌یابد ولی ناسا به طرز ناگهانی اعلام کرد که از اعزام وی به "ایستگاه فضایی بین‌المللی" صرف نظر کرده است.


"اپس" قرار بود به عنوان بخشی از ماموریت ۶۷/۵۶ در ماه جاری به ایستگاه فضایی بین‌المللی ملحق شود.


خانواده اپس معتقدند که شاید رنگ پوست وی در تصمیم عجیب ناسا دخیل بوده است.


اپس در مصاحبه‌ی اخیر خود با روزنامه " Houston Chronicle" که سومین روزنامه بزرگ آمریکا است، اظهار کرد که فردی در "ناسا" یا " روسکاسموس"( سازمان فضایی فدرال روسیه) این تصمیم را گرفته است.


" روسکاسموس" سازمان ملی فضایی روسیه است که با ناسا در اعزام فضانورد به "ایستگاه فضایی بین‌المللی"( ISS) همکاری می‌کند.


وی معتقد است که دلیل حذفش هنوز مبهم است.


اپس می‌گوید: من با روس‌ها برای آمادگی برای اعزام به فضا همکاری کردم و تحت آموزش قرار گرفتم و همکاری خوبی نیز با آن‌ها داشتم.


وی افزود، من هیچ‌گونه بیماری یا مشکل خانوادگی نیز ندارم که موجب جلوگیری از اعزام من به فضا شود.ناسا اعلام کرد که که دلایل متعددی در اتخاذ این تصمیم وجود داشته است.


پیش از این "برندی دین" سخنگوی ناسا گفته بود که هنگام تعیین تکلیف پرواز عوامل متعددی در نظر گرفته می‌شوند؛ این تصمیمات مسائل شخصی مربوط به پرسنل است که ناسا اطلاعات آن را ارائه نمی‌دهد.


اپس" با دکترای مهندسی هوافضا و هفت سال سابقه در "CIA"به عنوان افسر اطلاعات فنی به ناسا آمد. وی اولین ماموریت در پرواز به مدار زمین را انجام نداد و به جای آن در مرکز فضایی "جانسون" در "هیوستون" کار کرد.


ناسا اعلام کرد ممکن است روزی فرا برسد که وی برای انجام ماموریتی به فضا اعزام شود.


خانواده "اپس" نیز به تصمیم ناسا واکنش نشان دادند. "هنری اپس" برادر ژانت در صفحه مجازی خود، ناسا را به "نژاد پرستی" متهم کرد.


زیرا یک فضانورد سفید پوست با نام "سرنا آنون چنسلور"(Serena Aunón-Chancellor)  جایگزین "ژانت اپس" شد.البته "هنری اپس" ساعاتی پس از انتشار این پست، آن را حذف کرد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top