در هفته های آتی، مریخ را بزرگتر و درخشان تر ببینید

در هفته های آتی، مریخ را بزرگتر و درخشان تر ببینید

مریخ طی شش هفته آینده، در قیاس با 15 سال گذشته، در بزرگترین و درخشان تر وضعیت آن در آسمان شبانگاهی دیده می شود.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا، وبگاه خبری آمریکایی 'بیزنس اینسایدر' با اعلام این خبر افزود: حین عبور زمین از میان مریخ و خورشید، سیاره سرخ در نزدیکترین نقطه به زمین از سال 2003 میلادی قرار می گیرد و روز 31 ژوئیه (17 مرداد) در روشن ترین وضعیت خود خواهد بود که در آن زمان 57.6 میلیون کیلومتر از زمین فاصله خواهد داشت.

براساس این گزارش، مریخ در سراسر ماه ژوئیه (تیر-مرداد) با چشم غیر مسلح به راحتی دیده می شود و به واسطه قرار گرفتن در نزدیکترین نقطه نسبت به زمین از همه ستاره ها درخشان تر خواهد بود که دلیل آن به پدیده ای به نام 'مقابله مطلوب' مربوط می شود.

مقابله زمانی رخ می دهد که زمین در یک خط مستقیم از میان مریخ و خورشید عبور می کند. ماه گذشته سیاره مشتری در وضعیت مقابله با زمین قرار داشت و در فاصله 658 میلیون کیلومتری از زمین نوسان می کرد.

مقابله مریخ هر دو سال یکبار یا بیشتر رخ می دهد - آخرین بار مریخ در سال 2016 به وضعیت مقابله رسید. اما مقابله امسال ویژگی خاصی دارد زیرا در عرض چند هفته این مقابله، مریخ در مدار گردش خود به نزدیکترین نقطه نسبت به خورشید نیز می رسد که این نقطه حضیض خورشیدی ( perihelion) نامیده می شود.

به گفته محققان سازمان فضایی آمریکا (ناسا) مقابله حضیضی هر 15 تا 17 سال تنها یکبار و زمانی رخ می دهد که مدارهای زمین و مریخ در جهت نزدیک شدن این دو سیاره به هم، نزدیک می شوند.

گرچه مریخ از دید ناظر زمینی زیبا و درخشان به نظر می رسد، اما واقعیت در این سیاره چیز دیگری است. در حال حاضر در سطح مریخ طوفان گرد و خاک وجود دارد که حدود 10 میلیارد هکتار از سطح این سیاره سرخ را پوشش می دهد. این مساحت با مساحت آمریکای شمالی و روسیه برابر است و یک چهارم منطقه سطح مریخ را در بر می گیرد.

ناسا در یک بیانیه مطبوعاتی اعلام کرد که این طوفان یکی از شدیدترین طوفان هایی است که تا کنون در این سیاره سرخ مشاهده شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top