رئیس سازمان فضایی ایران: فناوری فضایی به کمک حل چالش های زیست محیطی می آید

رئیس سازمان فضایی ایران: فناوری فضایی به کمک حل چالش های زیست محیطی می آید

بحران های زیست محیطی، بلایای طبیعی و کمبود منابع آب عمده ترین چالش هایی هستند که اکنون قرار است به گفته رئیس سازمان فضایی ایران، فناوری فضایی در خدمت حل این مشکلات قرار گیرد تا رضایتمندی جامعه را در پی داشته باشد.


به گزارش روز دوشنبه ایرنا از سازمان فضایی ایران، مرتضی براری در جلسه بررسی نقشه راه و برنامه های پژوهشگاه فضایی ایران در بخش ماهواره های مخابراتی ضمن تاکید بر توسعه فناوری فضایی گفت: باید به کاربرد این فناوری در رفع نیازها و چالش‌های کشور در بخش های مهمی مانند مدیریت بحران و بلایای طبیعی، محیط زیست، پایش گرد و غبار، مدیریت منابع آب و لزوم افزایش بهره‌وری حوزه کشاورزی پرداخته شود.

وی ادامه داد: باید به صورتی برنامه‌ ریزی و سیاست گذاری شود تا ماهواره هایی که در مدار قرار می گیرند، بتوانند در این بخش ها به سازمان های مختلفی که نیاز به اطلاعات دارند، سرویس کارآمد ارایه کند.

معاون وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: انتظار می رود پژوهشگاه فضایی ایران نیز به عنوان اتاق فکر بخش فضایی کشور به صورت جدی در این بخش ورود کرده و برای حل این بحران‌ها و مدیریت فناوری‌های کشور در بخش فضایی، در همه بخش‌های زنجیره ارزش، نقش آفرینی کند.

وی، با تاکید بر اهمیت و نقش برنامه ریزی در ماموریت ها و پروژه های فضایی افزود: لازم است در برنامه‌ ریزی برای بخش فضایی کشور با نگاه واقع بینانه و منطبق بر شرایط کشور و با توجه به الزام های قانونی در اسناد بالادستی، امکانات بومی و نیازهای کشور اقدام کرد.


*استفاده از ظرفیت همکاری های بین المللی

براری ادامه داد: می توان با توجه به شرایط و براساس نیازهای کشورو با استفاده از ظرفیت همکاری‌های بین المللی با سایر کشورها و در قالب سرمایه گذاری مشترک (Joint Venture) از مشارکت و همکاری همه فعالان در این حوزه بهره برداری کرد.

رییس سازمان فضایی ایران ضمن تاکید بر اهمیت حضور فعال و موثر در مجامع بین المللی گفت: فعالان بخش فضایی کشور از جمله سازمان فضایی، پژوهشگاه فضایی و مراکز علمی و دانشگاهی کشور باید به صورت موثر در نشست‌ها و مجامع بین المللی حضور داشته باشند و به شکل مطلوب و شایسته دستاوردهای کشور در حوزه فضایی را ارایه کنند.


*شرایط و زیرساخت ها برای حضور بخش خصوصی فراهم می شود

به گفته وی، سازمان فضایی ایران به عنوان متولی بخش فضایی کشور و بازوی اجرایی شورای عالی فضایی مصمم است شرایط و زیرساخت های لازم را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی فراهم آورد.

براری ادامه داد: سیاست کلی سازمان بر این است که در جایی که بخش خصوصی توان انجام کار را دارد، تا حد امکان ورود نکند و کار را به بخش خصوصی واگذار کند و در این راستا درصدد جذب مشارکت و سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در بخش ماهواره های مخابراتی است.

رییس سازمان فضایی ایران به تشکیل دو جلسه کمیسیون راهبردی شورای عالی فضایی با حضور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در یک ماه اخیر اشاره کرد و گفت: موضوع معماری پیشنهادی بخش فضایی کشور و نقشه راه برنامه فضایی تا افق 1404 دو دستور جلسه مهم این کمیسیون بود که با توجه به اهمیت آن، برای تصویب نهایی در جلسه آتی شورای عالی فضایی، در کمیسیون مطرح شده است که نقشه راه ترسیمی برای پژوهشگاه فضایی ایران نیز باید در چارچوب این نقشه راه باشد.

به گزارش ایرنا، مرتضی براری دوم اسفندماه پارسال در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار اقتصادی ایرنا گفت: سند پایش گرد و غبار کشور با استفاده از فناوری فضایی تا پیش از تابستان سال آینده (امسال) نهایی خواهد شد.

وی یکی از کاربردهای مهم و عام المنفعه فناوری فضایی را موضوع مدیریت بلایای طبیعی برشمرد و ادامه داد: فناوری فضایی در کل چرخه مدیریت بحران از پیش آگاهی تا بازسازی می تواند به متولیان مدیریت بحران کمک کرده و با ارائه اطلاعات ماهواره ای دقیق امدادرسانی را موفق تر کند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه سازمان فضایی ایران به انتخاب سازمان ملل متحد از سال 1388 به عنوان یکی از دفاتر منطقه ای برنامه اسپایدر شناخته شده است، خاطرنشان کرد: مقر برنامه اسپایدر در شهر وین اتریش است، هدف این برنامه استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بلایا و واکنش سریع است.

مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال 2007 برنامه اسپایدر (SPIDER‌) را به عنوان یکی از ماموریت های دفتر امور فضای ماوراء جو سازمان ملل(UN-OOSA) تدوین کرد. این برنامه به منظور سهولت استفاده از فناوری فضایی در مدیریت بلایای طبیعی از جمله پیش آگاهی قبل از وقوع حوادث و نیز واکنش سریع پس از وقوع بلایا تعریف شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top