اصرار

اصرار "دارپا" به تسریع روند پرتاب‌های فضایی

آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا معروف به "دارپا"، شرکت‌های دولتی و خصوصی فضایی را به افزایش سرعت در انجام عملیات‌های فضایی تشویق می‌کند.


به گزارش ایسنا و به نقل از انگجت، آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی آمریکا(DARPA) شرکت‌های خصوصی و دولتی فضایی را به چالش سرعت بخشیدن به ماموریت‌های موشکی دعوت کرده است و اصرار دارد که این شرکت‌ها، پرتاب‌های خود را زودتر به انجام برسانند.


حتی اکنون، در دوران شرکت‌های فضایی خصوصی، فرآیند فرستادن موشک به فضا آهسته است. به طوری که برنامه‌ریزی و آماده‌سازی یک ماموریت، ماهها یا سالها به طول می‌انجامد.


البته این امر زمانی که پرتاب هر موشک یک رویداد خاص بود، خوب بود، اما "دارپا" فکر می‌کند این صنعت اکنون می‌تواند بهتر عمل کند.


این سازمان تحقیقاتی نظامی اخیرا یک چالش پرتاب را آغاز کرده است که شرکت‌ها را تشویق می‌کند تا برنامه‌های پرتاب خود را جلو بیاندازند و فرایند پرتاب را از چندین ماه یا سال به چند روز تغییر دهند.


تیم‌ها باید سیستم‌هایی را توسعه دهند که می‌توانند دو موشک مدار پایین زمین را از سایت‌های مختلف طی چند روز پرتاب کنند.


"دارپا" (DARPA) یا آژانس پروژه‌های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی(Defense Advanced Research Projects Agency) که در سال 1958 تاسیس شد، یک بنگاه تحقیقاتی و فناوری زیر نظر وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا است. این سازمان مسئولیت توسعه و ساخت فناوری‌های نوین را برای استفاده ارتش آمریکا به عهده دارد.


دارپا در ابتدا با نام آرپا(ARPA) که مخفف عبارت انگلیسی Advanced Research Projects Agency هست آغاز به کار کرد ولی در ماه مارس سال 1972 با اضافه کردن کلمه Defense به ابتدای نام کامل خود، به دارپا(DARPA) تغییر پیدا کرد، ولی در فوریه 1993 به نام اول خود(آرپا) برگشت و باز مجددا در مارس 1996 به دارپا تغییر نام داد.


از سال 1958 تا 1965 بیشترین تاکید دارپا روی مسائل مهم ملی بود که شامل فضا و پرتاب موشک‌های بالستیک دفاعی و همچنین تشخیص آزمایش‌های هسته‌ای بود. در طول سال 1960، دارپا برنامه‌های فضایی غیرنظامی خود را به ناسا واگذار کرد و برنامه‌های نظامی را در دستور کار انحصاری خود قرار داد.


دارپا به بهره‌برداری از پردازش‌های پیشرفته و فناوری‌های شبکه و به بازسازی و تقویت روابط با دانشگاه پس از جنگ ویتنام پرداخت. علاوه بر این، دارپا مفاهیم جدیدی برای ماهواره‌های کوچک، بسیار سبک‌وزن(LIGHTSAT)  و کارگردانی برنامه‌های جدید در مورد تولید دفاعی، فناوری‌های زیردریایی، و زره‌پوش/ضد زره را دنبال می‌کند.


تاریخ فعالیت دارپا را شاید بتوان به دو دوره زمانی قبل از سال 2001 و تمرکز بر دانشمندان نخبه و شرکت‌های دانشگاهی و پس از سال 2001 و تمرکز بر بنگاه‌های بزرگ صنعتی تقسیم نمود.


زمان زیادی برای تغییر توسط شرکت‌های فضایی وجود ندارد، چرا که رقابت واقعی در اواخر سال 2019 با عنوان "روز رقبا" آغاز می‌شود.


البته که دارپا عامل انگیزشی جالب توجهی را برای این کار در نظر گرفته و آن جایزه 10 میلیون دلاری برای شرکت برتر، 9 میلیون دلار برای جایگاه دوم و 8 میلیون دلار برای جایگاه سوم است و هر تیمی که اولین پرتاب را انجام دهد، 2 میلیون دلار  دریافت می‌کند.


البته این اختصاص جایزه‌ها فقط در مورد دستیابی به سرعت بیشتر نیست، بلکه مسئولان، به موقع بودن پرتاب، دقت پرتاب، ماهیت محموله و جرم موشک را نیز در نظر می‌گیرند.


این چالش به وضوح برای ارتش مفید است، چرا که می‌تواند تغییر شگرفی در زمان پرتاب ماهواره‌های جاسوسی و ارتباطاتی در همان لحظه‌ای که مورد نیاز است، به وجود بیاورد.


این چالش همچنین در مقیاس کلی می‌تواند عملا به پیشرفت در زمینه گردشگری فضایی و مقرون به صرفه شدن پرتاب موشک‌ها کمک کند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top