معاون پژوهشی دانشگاه امیرکبیر: در صنعت هوافضا نباید فقط به دنبال پرتاب ماهواره بود

معاون پژوهشی دانشگاه امیرکبیر: در صنعت هوافضا نباید فقط به دنبال پرتاب ماهواره بود

معاون پژوهشی دانشگاه صنعی امیرکبیر با اشاره به کاربردهای فراوان صنعت هوافضا گفت: در این صنعت نباید فقط به فکر پرتاب ماهواره بود و می توان به خدمات فراوان ناشی از داده های این صنعت توجه کرد.


به گزارش خبرنگار علمی ایرنا، دکتر حسین حسینی تودشکی عصر چهارشنبه در اولین رویداد ایده پردازی هوافضای انجمن علمی دانشکده هوافضا 'ایرآپ' افزود: هرچه مشتری های نوآوران و کارآفرینان سازمان های بزرگتر باشند، عامل خطر در پذیرش آن نوآوری بالاتر می رود و هر چقدر مردم مخاطب نوآوری باشند خطر کمتری خواهد داشت.

وی ادامه داد: در حوزه هوافضا می توان از داده های موجود سازمان فضایی به خوبی استفاده کرد و نرم افزارهای موبایلی ساخت که نیاز مردم را در حوزه های مختلف هواشناسی و محیط زیست تامین کند.

عضو هیات علمی دانشاه امیر کبیر همچنین بااشاره به بحث نوآوری در دانشگاه های نسل سوم بیان کرد: ماموریت این دانشگاه ها فقط پرداختن به تولید ثروت از علم نیست بلکه در کنار دیگر فعالیت های آموزشی، فعالیت های پژوهشی نیز باید به کارآفرینی بپردازند.

حسینی تودشکی تاکید کرد: پژوهش های کاربردی از جنس نیازهای روز مردم است اما همچنین باید به پژوهش هایی توجه شود که نیازهای آینده را تامین کند.

معاون پژوهشی دانشگاه امیرکبیر عنوان داشت: اگر به این کلان روندها توجه نکنیم به خصوص در زمانی که مشکلات اقتصادی افزایش می یابد یقینا در حوزه های مختلف انرژی، سلامت و ایمنی دچار مشکل خواهیم شد.

دکتر حسینی تودشکی ادامه داد: حتی همین پژوهش ها نیز پژوهای کاربردی به شمار می آیند اما کاربردهای 20 سال آینده هستند و می توان گفت حدود 70 درصد رساله های دکتری در دانشگاه های مطرح آمریکا و اروپا از این دست پژوهش ها هستند که دولت هم روی آنها سرمایه گذاری می کند.

وی تصریح کرد: اما در حوزه نیاز روز که می تواند منجر به اقتصاد دانش بنیان شود و برای صنعت ما در دسترس تر هست در حوزه نوآوری شکل می گیرد.

معاون پژوهشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد: دانشگاه های نسل 3 هم به پژوهش های بنیادی و پژوهش های کاربردی و هم به کلان روندها توجه می کند.

حسینی تودشکی تصریح کرد: در حوزه بودجه های پژوهشی دانشگاه ها در مصوبات دولت برای سال 97 شاهد پیشرفت هایی هستیم که شامل تخصیص 40 درصد از بودجه بخش تحقیق و توسعه شرکت های دولتی برای انجام پژوهش با دانشگاه ها است.

دکتر حسینی تودشکی گفت: این امر می تواند به ظهور شرکت های دانش بنیان و افزایش نوآوری در دانشگاه ها منجر شود زیرا اگر این شرکت ها با دانشگاه تفاهم نامه نداشته باشند 40 درصد از بودجه بخش تحقیق و توسعه آنها تخصیص نخواهد یافت.


**تاسیس برج فناوری شماره 2 دانشگاه امیرکبیر

معاون پژوهشی دانشگاه امیرکبیر همچنین با اشاره به سیاست های دانشگاه امیرکبیر طی 4 سال گذشته گفت: با توجه ویژه به نوآوری برج فناوری شماره یک را در دانشگاه احداث کردیم که اکنون بیش از 90 شرکت دانش بنیان، واحد فناور و تیم های شتاب دهنده در آن مشغول فعالیت هستند.

استاد دانشگاه امیر کبیر افزود: برج فناوری شماره 2 را در سال آینده با تعمیر و نوسازی یکی از ساختمان های قدیمی دانشگاه تاسیس خواهیم کرد و به ظرفیت نوآوری اضافه می شود.

وی با اشاره به اهمیت همکاری دانشگاه و صنعت بیان داشت: مجموعه شتاب دهنده ها و شرکت های دانش بنیان و واحدهای فناور در این برج مستقر می شوند اما در همان حال دفاتر تحقیق و توسعه شرکت های داخلی و خارجی نیز در برج خواهند بود، برای اینکه به طور مستقیم با نوآوران دانشگاهی در زمینه رفع نیازهای روز خود رایزنی کنند و به نتیجه برسند.

وی همچنین برنامه دیگر دانشگاه را وارد کردن فرهنگ نوآوری در بستر دانشگاه اعلام کرد و گفت: رویه ای را توسعه داده ایم که در دانشکده های مختلف مراکز تخصصی نوآوری را راه اندازی کنیم.

مرکز تخصصی اول در دانشکده مهندسی دریا ، مرکز تخصصی دوم در حوزه مهندسی پزشکی و مرکز تخصصی دیگر در دانشکده مهندسی هوافضا خواهد بود.

دکتر حسینی تودشکی خاطرنشان کرد: در این مراکز دانشکده ها باید یک حامی تخصصی صنعتی برای خود جذب کنند تا به صورت مستقیم فعالیت ها را با این حامی پیش ببرد.

معاون پژوهشی دانشگاه امیرکبیر همچنین به گستردگی زمینه فعالیت و نوآوری در حوزه هوافضا اشاره کرد و افزود: کار تخصصی در این حوزه تنها به ساخت قطعات ماهواره، هواپیماهای کوچک و بزرگ و پرتاب ماهواره منتهی نمی شود و چالش های زیادی در این حوزه است که نخبگان دانشگاهی می توانند با نوآوری وارد آن شوند.

در این رویداد که به همت انجمن علمی دانشکده هوافضای دانشگاه امیر کبیر برگزار شده بود همچنین ایده پردازان ایده های خود را در مدت کوتاهی توضیح دادند.

برگزاری این رویداد از هفت ماه قبل با فراخوان برای پذیرش ایده ها آغاز شده است و ایده ها در دو زمینه نوآوری های دانشجویی و نیازهای شرکت های فعال در زمینه هوافضا پذیرفته و غربال شده اند.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top