طرح آژانس فضایی اروپا برای بهبود پیش‌بینی جوی در فضا

طرح آژانس فضایی اروپا برای بهبود پیش‌بینی جوی در فضا

آژانس فضایی اروپا در حال توسعه یک ماموریت فضایی است که بتواند برای اولین بار "نمای نیمرخ" خورشید را تهیه کند و رخدادهای جوی بسیار مضر فضا همانند "خروج جرم از تاج خورشیدی"(CME) را به ما اطلاع دهد.


به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، خروج جرم از تاج خورشیدی حاصل انتشار قابل توجه رشته‌های پلاسما با میدان‌های مغناطیسی خورشید هستند. معمولا پس از افزایش وقوع "شراره‌های خورشیدی"، برخی از این انفجارهای انرژی مغناطیسی، چنان شدید هستند که می‌توانند تورین‌های برقی (شبکه‌های الکتریکی) را از بین برده و ماهواره‌ها را تحت تاثیر قراردهند و ارتباطات مخابراتی را مختل کنند. بنا به تخمین‌های آژانس فضایی اروپا، تنها یک رویداد می‌تواند منجر به خسارتی بالغ بر 15 میلیارد یورو در اروپا شود.


ماموریت مفهومی آژانس فضایی اروپا با هدف ارائه یک پیش نمایش از چنین حوادث زیان‌آور با قرار دادن یک سفینه مشاهده در "نقطه پنجم لانگرژی" (L5) است، که 60 درجه پشت مدار حرکت انتقالی زمین به دور خورشید قرار دارد.این اولین تلاش برای انجام یک ماموریت فضایی در نقطه لانگرژی 5 است. ماموریت‌های پیشین تنها بر فعالیت‌های خورشیدی از نیمکره قابل مشاهده خورشید سمت زمین، نظارت می‌کردند.


"جوها پکا لونتاما"(Juha-Pekka Luntama) از مرکز کنترل ماموریت آژانس فضایی اروپا در آلمان می‌گوید: نقطه لانگرژی 5 بهترین نقطه برای ماموریت هواشناسی آینده آژانس فضایی اروپا است زیرا اطلاعات وسیعی از وقایع خورشید در اختیار ما می‌گذارد. این سفینه فضایی داده مهمی تهیه می‌کند که به ما در مشاهده خروجی‌های ورودی زمین و بهبود پیش‌بینی ما کمک خواهد کرد.


براساس نتایج طرح آژانس فضایی اروپا، طرح نهایی برای ساخت و ساز در 18 ماه آینده انتخاب خواهد شد. اگر این طرح موفقیت آمیز باشد، می‌تواند به دیگر "ماموریت‌های نظارت بر خورشید" نظیر فضاپیمای"STEREO" که شامل دو کاوشگر در دو طرف خورشید است، بپیوندد.
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top