دستگاه جوشش هسته زایی استخری طراحی و ساخته شد

دستگاه جوشش هسته زایی استخری طراحی و ساخته شد

محققان واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به طراحی و ساخت دستگاه جوشش هسته زایی استخری شدند.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا از واحد علوم و تحقیقات، سرپرست پروژه طراحی و ساخت این دستگاه گفت: با پیشرفت دانش ساخت و تولید و علم مواد، محققان بسیاری به کوچک سازی تجهیزات مهندسی نظیر قطعات الکترونیکی و تجهیزات تهویه مطبوع در وسایل نقلیه توجه کرده اند.

دکتر مرتضی خیاط با بیان این که در صنعت گرمایش و سرمایش، با توجه به بحران انرژی و مسایل زیست محیطی، محققان برای ابداع روش های اقتصادی و سازگار با محیط زیست تلاش می کنند، افزود: یکی از مشکلات پیش رو برای کوچک سازی تجهیزات گرما و سرمایشی، دفع حرارت آنها است، زیرا با کوچک سازی یک قطعه، میزان سطح آن برای دفع حرارت کم و انتقال حرارت کاهش می یابد.

وی ادامه داد: با کوچک کردن سطح انتقال حرارت دیگر نمی توان با روش های انتقال حرارت، گرما را از قطعه مد نظر دفع کرد. بنابراین برای دفع گرما، نیاز به تغییر مکانیزم انتقال حرارت است که یکی از مکانیزم ها، انتقال حرارت جوششی است. در این مکانیزم انتقال حرارت به صورت یک جریان دو فازی است. این روش برای دفع شارهای حرارتی بالا بسیار موثر است.

او با بیان این که یکی از مشکلات در تجهیزات الکترونیکی وجود گرادیان های شدید دمایی است، تصریح کرد: گرادیان های شدید دما و وجود نقاط داغ روی سطح قطعات باعث ضربه زدن و خرابی تجهیزات می شود.

استفاده از جریان های دو فازی که با تولید حباب همراه است، نه تنها شارهای حرارتی بالا را در کمترین اختلاف دما از سطح کم دفع می کند، بلکه توزیع دما در تجهیزات را یکنواخت کرده، دما طی جوشش تقریبا یکسان مانده و طول عمر قطعات افزایش می یابد.

دکتر خیاط اضافه کرد: جوشش در بسیاری فرآیندهای صنعتی از قبیل راکتورهای اتمی، برج های جذب و تقطیر، تهویه مطبوع، خنک کاری موتورهای احتراق داخلی و سیستم های نمک زدایی از آب دریا استفاده می شود.

او خاطرنشان کرد: تاکنون به دلیل نبود چنین دستگاهی در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی، بررسی انتقال حرارت دو فازی برای اندازه گیری پارامترهای موثر در انتقال حرارت در سایر مراکز تحقیقاتی و دانشگاهی صورت می گرفت. همین امر باعث شد دستگاهی برای تست حالت های مختلف انتقال حرارت جوششی و رفع مشکلات و تناقض های علمی طراحی کنیم.

دکتر خیاط افزود: این دستگاه طوری طراحی شده که قابلیت انجام آزمایش در نواحی مختلف جوشش هسته زایی از شارهای پایین تا شار حرارتی بحرانی و ناحیه جوشش فیلمی، جوشش روی سطوح با جنس های مختلف و میکروکانال ها، جوشش در حضور نانو ذرات و امواج الکترومغناطیس و... را دارد و می تواند زمینه ساز انجام تحقیقات و پژوهش های گسترده آتی در دانشگاه شده و گامی مثبت در راستای پیشرفت و خودکفایی کشور باشد.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top