نمایش زیرسامانه‌های پروژه‌های ماهواره‌ای در نمایشگاه پژوهشگاه فضایی + تصاویر

نمایش زیرسامانه‌های پروژه‌های ماهواره‌ای در نمایشگاه پژوهشگاه فضایی + تصاویر

معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران، نمایش زیرسامانه‌های پروژه‌های ماهواره‌ای را یکی از ویژگی‌های نمایشگاه امسال پژوهشگاه فضایی عنوان کرد.


به گزارش ایسنا، دکتر سعید شاخصی با اشاره به اینکه در نمایشگاه دستاوردهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران که به مناسبت هفته جهانی فضا دایر شده است، پروژه‌هایی که به نتایج قابل قبولی رسیده‌اند، ارائه شده است، گفت: در این نمایشگاه نمونه‌های مهندسی پروژه‌های ماهواره‌ای به نمایش گذاشته شده است که با ارائه فناوری‌ها برای مدل‌های کیفی و پروازی در سال آینده کاربرد دارد.


شاخصی تصریح کرد: یکی از دستاوردهای عرضه‌شده در این نمایشگاه، پروژه انتقال مداری است که برای انتقال ماهواره‌ها به مدار بالاتر به کار می‌رود که تاکنون نیز به نتایج خوبی رسیده است.معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه فضایی ایران، نمونه ماهواره "ناهید 2" و پروژه "سها" را از دیگر دستاوردهای ارائه‌شده در این نمایشگاه عنوان کرد و گفت: زیرسامانه‌های پروژه‌های ماهواره‌ای و حسگرهای مختلف در این حوزه به همراه پنل‌های خورشیدی و چرخ‌های عکس‌العملی نیز در این نمایشگاه ارائه شده است.وی درباره ویژگی‌های این نمایشگاه نسبت به سال گذشته در پژوهشگاه فضایی ایران، گفت: تفاوت بسیاری وجود دارد به طور مثال در حوزه زیرسامانه‌ها در سال گذشته پروژه‌ای در نمایشگاه وجود نداشت، اما در نمایشگاه امسال حسگرها و مدل مهندسی "ناهید 2" و پروژه‌های مورد نیاز وزارت ارتباطات هم ارائه شده است.وی ادامه داد: ماهواره ناهید 2 یک میکرو ماهواره مخابراتی است که برای انجام ماموریت‌های مخابراتی در مدار LEO و توسعه فناوری زیر سیستم‌های حساس ماهواره‌های مخابراتی GEO طراحی شده است. این ماهواره مکعبی شکل است و توان مورد نیاز خود را با استفاده از آرایه ‌های خورشیدی روی بدنه تامین می‌کند.


شاخصی اظهار کرد:  با توجه به الزامات ماموریتی تعریف شده، ماهواره "ناهید 2" از یک زیر سیستم کنترل وضعیت سه محوره با دقت نشانه زوی 3 درجه RMS در هر راستا بهره می‌برد. ارتباطات مخابراتی ماهواره "ناهید 2" در باندهای فرکانسی S و KU و UHF و VHF  انجام می‌شود.معاون پژوهشگاه فضایی در تشریح ماهواره "سها" گفت: پروژه ماهواره "سها"، با هدف طراحی، ساخت و بهره‌برداری در مدار یک ماهواره سنجشی با رویکرد کاربردی در دست اجرا است، ماهواره "سها" با تصویربرداری در 7 طیف و با قدرت تفکیک حداقل 15 متر و ارسال تصاویر به ایستگاه‌های زمینی، مجموعه بسیار ارزشمندی از داده‌های سنجش از دور را تامین  می‌کند که در زمینه‌های مختلف از جمله مانیتورینگ اراضی، جنگل‌ها، آب‌ها و بررسی معادن و خطوط انتقال انرژی کاربردهای فراوانی خواهد داشت.
وی در خصوص حسگرهای فضایی، تصریح کرد:‌ اکتساب و ارتقای فناوری‌ها و زیر ساخت‌های مورد نیاز در فاز مهندسی خرید، طراحی و ساخت، تست و صحه‌گذاری و تامین حسگرهای پروژه‌های پژوهشگاه فضایی ایران بر عهده پژوهشکده مکانیک است. همچنین حسگرهای خورشید، افق زمین، ستاره، مغناطیسی، ژیروسکوپ‌ها و ... حسگرهای مرجعی برای تعیین موقعیت در ماهواره‌ها و فضاپیماها برای ثابت نگه‌داشتن وضعیت ماهواره هستند که در یک حالت مطلوب استفاده می‌شوند.شاخصی به ماموریت‌های پژوهشکده مکانیک در حوزه توسعه سامانه‌های اپتیکی، دستیابی به فناوری محموله‌های سنجشی با رزولوشن بالا اشاره کرد و افزود:‌ این محموله‌ها با دارا بودن قدرت تفکیک کمتر از 5 متر و میدان دید حدود 1 درجه، امکان سنجش‌های بسیار دقیق را فراهم می‌کند و افزون بر کاربردهای فضایی، کاربردهای تجاری بسیاری از جمله پایش منابع زمینی و زیر زمینی، محصولات کشاورزی، آلودگی‌های زیست‌محیطی و تغییرات محیطی دارند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top