پرده‌برداری از اسرار یک جسم فضایی عجیب در منظومه شمسی

پرده‌برداری از اسرار یک جسم فضایی عجیب در منظومه شمسی

محققان با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل توانستند ویژگی‌های جالب یک جسم فضایی عجیب را در کمربند سیارک‌ها بین مریخ و مشتری مشاهده کنند.


به گزارش روز پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از ساینس دیلی، در ماه سپتامبر سال 2016 میلادی، جسم فضایی 288P‌ در نزدیک‌ترین فاصله خود از خورشید قرار گرفت و موقعیت آن به‌گونه‌ای شد که امکان مشاهده جزئیات آن با استفاده از تلسکوپ فضایی هابل فراهم شد.

بر اساس این مشاهدات و تصاویر ثبت شده از آن، مشخص شد این جسم فضایی در واقع شامل دو سیارک با جرم و اندازه تقریبا یکسان است که با فاصله حدود 100 کیلومتر در مدار یکدیگر گردش می‌کنند و ویژگی‌هایی مانند شهاب سنگ‌ها دارند.

محققان در این بررسی‌ها نشانه‌هایی از بخار شدن آب در اثر افزایش انرژی خورشیدی در سطح سیارک‌ها یافتند که پدیده‌ای شبیه به دنباله ستاره‌های دنباله‌دار ایجاد می‌کند.

این اولین بار است که یک جسم فضایی هم به عنوان یک سیستم دوتایی و هم به عنوان یک شهاب‌سنگ در کمربند سیارک بین مریخ و مشتری، طبقه‌بندی می‌شود.

درک منشا و چگونگی تحول شهاب‌سنگ‌های کمربند اصلی، نقش حیاتی در درک نحوه تشکیل منظومه شمسی دارد.

در بین پرسش‌هایی که چنین تحقیقاتی پاسخ آن‌ها را مشخص می‌کند، می‌توان به نحوه انتقال آب به سیاره زمین اشاره کرد.

با توجه به این که تعداد سیستم‌های دوتایی مثل 288P بسیار اندک است، این سیستم نقش بسیار مهمی در تحقیقات بعدی خواهد داشت.

ویژگی‌هایی مانند جدایی دو مولفه اصلی، اندازه یکسان سیارک‌ها، خروج از مرکز مداری و فعالیت‌های شبیه شهاب سنگ، ویژگی‌های خاص این سیستم دوتایی هستند که آن را از سایر سیستم‌های مشابه متمایز می‌کنند. در نتیجه این مشاهدات معلوم شد سیستم دوتایی 288P حدود 5000 سال قبل شکل گرفته است.

به اعتقاد محققان هنوز معلوم نیست که شکل‌گیری این سیستم دوتایی تنها یک اتفاق بوده یا نمونه‌های دیگری از آن در فضا وجود دارد. برای پاسخ به این پرسش لازم است مطالعات نظری و شهودی بیشتری روی این سیستم دوتایی و سیستم‌های مشابه آن انجام پذیرد.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Nature‌ منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top