ایستگاه بین المللی فضایی تصاویر ویدیویی دقیقی از کشورها ضبط می کند

ایستگاه بین المللی فضایی تصاویر ویدیویی دقیقی از کشورها ضبط می کند

دوربین Iris واقع در ایستگاه فضایی بین المللی در 400 کیلومتری بالای زمین تصاویر بسیار دقیق و با کیفیتی را از رویدادهای روی زمین ضبط می کند. این تصاویر شامل کره شمالی و مناطق دیگری است که از نظر امنیتی تاکنون کاملا مخفی بوده اند.


دوربین Iris توسط شرکت UrtheCast در سال 2013 میلادی ساخته شد و در سال 2014 به ایستگاه فضایی بین المللی متصل شد.ایستگاه بین المللی فضایی از فراز هر نقطه ای که عبور می کند، دوربین Iris با کیفیت حدود یک متر در هر پیکسل، از رویدادهای زمینی تصویر تهیه می کند. با این وضوح می توان برگ های انباشته روی هم یا سایه افراد را مشاهده کرد.


در 30 می 2016 میلادی، ویدئویی با کیفیت 4K توسط دوربین Iris از پایتخت کره شمالی با جمعیت حدود 3.3 میلیون نفر ثبت شد که به تازگی نمایش داده شده است. اشیای بلند در این ویدئو به دلیل در حال حرکت بودن ایستگاه فضایی تغییر شکل داده اند که برای تهیه یک تصویر ثابت، یک نرم افزار تخصصی آن را اصلاح و ویرایش کرده است. سرعت ایستگاه فضایی حدود 28 هزار و 100 کیلومتر بر ساعت است.


با این همه، ماهواره های نظامی جاسوسی می توانند تصاویر به مراتب دقیق تر و نزدیک تری را از سوژه های خود تهیه کنند. به واقع، چشمان زیادی از آسمان می توانند گوشی های همراه افراد را نیز چک کنند و شرکت های سازنده فناوری ها در حال لابی با دولت آمریکا هستند تا این تصاویر را در صورتی که منافاتی با مسایل امنیت ملی نداشته باشند، به متقاضیان آنها بفروشند.


نتایج کامل این گزارش در نشریه Business Insider منتشر شده است.ایستگاه فضایی بین المللی محصول همکاری مشترک سازمان ناسا، سازمان فضایی روسیه، سازمان فضایی اروپا، سازمان فضایی ژاپن، و سازمان فضایی کانادا است و 15 کشور در ساخت و تکمیل ان مشارکت دارند.


ایستگاه بین المللی فضایی به طور کلی شامل دو بخش است: بخش مداری روسی، و بخش مداری آمریکایی. فضاپیماهای کشورهای دیگر به یکی از این دو بخش متصل می شوند و همه فضانوردان بر اساس پیمان نامه های همکاری چندجانبه از این دو بخش استفاده می کنند.


ایستگاه فضایی بین المللی معمولاً با مخفف نام انگلیسی آن یعنی ISS نامیده می شود.


منبع: ایرنامشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top