پرتاب محموله روسی برای ایستگاه فضایی بین‌المللی

پرتاب محموله روسی برای ایستگاه فضایی بین‌المللی

فضاپیمای "پراگرس 67" با استفاده از موشک سایوز امروز به ایستگاه فضایی بین‌المللی فرستاده خواهد شد.

به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، "سازمان فضایی آمریکا"(ناسا) در اطلاعیه مربوط به این پرتاب اعلام کرد که محموله فضاپیمای "پراگرس 67"(Progress 67)  که محتوی سه تن مواد غذایی و تجهیزات مورد نیاز در ایستگاه فضایی است امروز ساعت 13:50 به وقت تهران از پایگاه فضایی "بایکونور" (Baikonur) در قزاقستان به فضا پرتاب خواهد شد.

طبق برنامه این محموله روز جمعه ساعت 18:12 به وقت تهران به ایستگاه فضایی خواهد رسید.

این فضاپیما به مدت شش ماه به ایستگاه فضایی متصل خواهد ماند و در ماه سپتامبر جدا شده و وارد جو زمین می‌شود تا نابود شود.

پراگرس گونه‌ای از فضاپیمای باربری یک‌بارمصرف روسی است.

فضاپیماهای باربری پراگرس از سال ۱۹۷۸ و به دنبال در مدار قرار گرفتن ایستگاه فضایی "سالیوت-۶" (Salyut-6 ) که به دو لنگرگاه مجهز بود، برای رساندن سوخت، غذا، لوازم یدکی و دیگر وسایل مورد نیاز فضانوردان به کار گرفته شد.

این فضاپیما که بر پایه سفینه‌های "سایوز"(Soyuz) ساخته شده، می‌تواند تا  حدود سه تن بار را به مدار زمین ببرد.

با بکارگیری فضاپیمای باربری پراگرس، روس‌ها توانستند کار تدارکات و ارسال مواد مورد نیاز فضانوردان ساکن ایستگاه‌های فضایی را به طور مرتب انجام دهند و به این ترتیب فضانوردان ایستگاه‌های مداری سالیوت و بعد از آن مجتمع مداری  "میر"(Mir)، رکوردهای جدیدی از طول مدت اقامت در فضا را به دست آوردند که بالاترین آنها ۴۳۷ شبانه روز بود.

از سال ۱۹۷۸ تاکنون حدود ۱۴۰ فضاپیمای باربری پراگرس کار تجهیز و تدارکات ایستگاه‌های فضایی سالیوت، میر و ایستگاه فضایی بین‌المللی را برعهده داشته‌اند.

علاوه بر ارسال محموله "پراگرس 67" ناسا مدتی است که در پی پرتاب یک موشک تحقیقاتی برای ایجاد ابرهای مصنوعی رنگین‌کمانی است. این پرتاب که دو بار در این هفته به تعویق افتاده است قرار است ساعت 5:35 صبح پنجشنبه به وقت تهران از پایگاه فضایی "والوپس"(Wallops) واقع در ویرجینیا به فضا پرتاب خواهد شد.

ناسا اعلام کرده است که تا تاریخ 18 ژوئیه هر شب تلاش خود را برای پرتاب این موشک انجام خواهد داد.

هر دو پرتاب به صورت زنده از سوی ناسا پوشش داده خواهند شد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top