برخورد توده های ماده تاریک باعث شکاف در جریان ستاره ای شده است!

برخورد توده های ماده تاریک باعث شکاف در جریان ستاره ای شده است!

پایگاه خبری نیوساینتیست با بیان این موضوع اعلام کرد : تحقیقات جدید نشان میدهد دو توده ماده‌ی تاریک با برخورد به جریانی از ستارگان در بیرون از لبه‌ی کهکشان راه شیری، پارگی‌هایی در این جریان پدید آورده‌اند. اگر این موضوع تایید شود این دو، کوچک‌ترین توده‌های ماده‌ی تاریکی خواهند بود که تاکنون شناسایی شده اند.
هرچند ماده تاریک تا کنون بصورت آشکار دیده نشده اما دانشمندان توانسته اند اثر جاذبه آن را در کیهان شناسایی کنند
کهکشان راه شیری با قطر 100000 سال نوری در یک جرم ماده تاریم با وسعت چندین برابر خود قرار گرفته اما با اینن حال هزاران توده ماده تاریک در ابعاد کوچک تر در حال گردش به دور کهکشان راه شیری هستند که نتوانسته اند خود را در توده اصلی ماده تاریک راه شیری قرار دهند.
آقای
سرگی کوپوسوف از دانشگاه کمبریج در این باره می‌گوید: «این جریان ستاره‌ای می‌تواند به ما کمک کند برای نخستین بار چگونگی رفتار ماده‌ی تاریک در اندازه‌های کوچک را بررسی کنیم.»

کوپوسوف و همکارانش خوشه‌ای به نام “پالومار ۵” را بررسی کردند، یک خوشه‌ی ستاره‌ای کروی کهنسال که در دهه‌ی ۱۹۵۰ یافته شد. کهکشان ما در طول تاریخ خود با نیروی گرانشی که بر این خوشه وارد کرده آن را کش آورده و با بیرون کشیدن بخشی از ستارگانش، دنباله‌ی بلندی برای آن پدید آورده که به نام یک “جریان ستاره‌ای” شناخته می‌شود. در پژوهش تازه، نقشه‌ای با جزییات بی‌سابقه از این جریان تهیه شد که به دانشمندان امکان می‌داد آن را بزرگنمایی کرده و ویژگی‌های کوچکش را هم ببیند. آنها دو شکاف آشکار در میان این ستارگان دیدند، یکی بزرگ و دیگری کوچک.

کوپوسوف و همکارانش پس از شبیه‌سازی جنبش‌های ممکنِ ستارگان به این نتیجه رسیدند که احتمالا توده‌هایی از ماده‌ی تاریک که به گرد کهکشان راه شیری می‌چرخند و جرم هر کدام میان ۱ میلیون تا ۱۰۰ میلیون برابر خورشید است، در مسیرشان از درون این جریان ستاره‌ای گذشته‌اند و باعث شده‌اند ستارگانی از دنباله‌ی این خوشه به بیرون پرتاب شوند.

شما میتوانید فیلمی کوتاه در این زمینه را از لینک زیر ببینید!
Top