واگذاری ایستگاه فضایی بین‌المللی به بخش خصوصی

واگذاری ایستگاه فضایی بین‌المللی به بخش خصوصی


1395/05/30

ناسا به تازگی اعلام کرده که در جهت برنامه‌های خود برای سفر انسان به مریخ قصد دارد کنترل ایستگاه فضایی بین‌المللی را تا اواسط دهه 2020 به یک شرکت خصوصی واگذار کند.

به گزارش ایسنا به نقل از انگجت، ناسا در تلاش برای خروج از مدار زیر زمین به سمت اهداف ماه، مریخ و سایر مقصدهای دور است که در آن صورت، افزایش بودجه ایستگاه فضایی برای پس از سال 2024 غیرممکن خواهد بود.

اکنون این سازمان تصمیم گرفته به جای خارج کردن این آزمایشگاه مداری از محل خود و غرق کردن آن در اقیانوس یا تکه تکه کردن آن برای فروش قطعاتش، آن را به یک شرکت خصوصی واگذار کند تا تحقیقات در مدار زیر زمین ادامه پیدا کند.

این زمانبندی هماهنگ با پایان بودجه کنونی دولت آمریکا برای برنامه ایستگاه فضایی است که توسط دولت اوباما از تاریخ انقضای اصلی 2016 به 2020 افزایش یافته بود. زمان عملیاتها تا سال 2024 تمدید شد تا به ناسا یک پلت‌فرم برای اجرای ماموریت‌های مقدماتی نزدیک زمین با هدف ماموریت نهایی به مریخ کمک کند.

ناسا هنوز خریدار خاصی را معرفی نکرده اما دو نهاد تجاری در حال افزودن تجهیزاتی به ایستگاه فضایی هستند. در حال حاضر یک آداپتور الحاقی جدید به ایستگاه اضافه شده که از ماموریت‌های فضاپیماهای بوئینگ و اسپیس‌ایکس حمایت خواهد کرد. این دو شرکت قرار است در سال 2017 کار اعزام فضانوردان را به ایستگاه فضایی آغاز کنند.

شرکت اسپیس‌ایکس از سال 2012 تاکنون ماموریت‌های تامین تدارکات را برای ایستگاه فضایی و ناسا انجام می‌دهد و 9 ماموریت را تا به امروز تکمیل کرده است. به نظر می‌رسد الون ماسک، بنیانگذار این شرکت که بیشتر به سفر به سیاره سرخ علاقه داشته باشد تا ساخت ایستگاه فضایی، اما اسپیس‌ایکس یک کاندید جالب توجه برای در اختیار گرفتن کنترل ایستگاه فضایی بین‌المللی به شمار می‌رود.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top