بزرگترین پیمایش دیجیتالی آسمان منتشر شد

بزرگترین پیمایش دیجیتالی آسمان منتشر شد

پروژه پن‌استارز موسسه نجوم دانشگاه هاوایی بزرگترین پیمایش دیجیتالی آسمان را برای عموم منتشر کرده است که شامل کاتالوگی از سه میلیارد منبع نجومی است.

به گزارش ایسنا به نقل از فیزورگ، این نقشه با استفاده از تلسکوپ 1.8 متری برفراز قله هالیکالا در مائوئی تدوین شده است.

موسسه نجوم در مه سال 2010 این پیمایش را آغاز کرد که نخستین نمونه در نوع خود برای بررسی تمام آسمان قابل مشاهده از هاوایی در رنگهای مختلف نور بود. هدف این پروژه، شناسایی اجسام متحرک، گذرا و متغیر در آسمان از جمله شهاب سنگ‌هایی بود که می‌توانند برای زمین خطرناک باشند.

دکتر کن چمبرز، رئیس رصدخانه پن‌استارز 1 اظهار کرده که انتظار دارد انتشار این پیمایش‌ها به دانشمندان، دانشجویان و حتی کاربران عادی در سراسر جهان بتوانند اکتشافات جدید زیادی را در مورد جهان با این داده‌ها انجام دهند.

این تحقیقات به همه اجازه دسترسی به میلیونها تصویر و استفاده از پایگاه‌های داده و کاتالوگ‌های حاوی سنجش‌های دقیق از میلیاردها ستاره و کهکشان را می‌دهد.

پروژه پن‌استارز توانسته تاکنون اکتشافات زیادی را از اجسام نزدیک زمین و اجسام کمربند کویپر در منظومه شمسی گرفته تا سیارات تنهای بین ستارگان را انجام دهد. همچنین غبار کهکشان راه شیری را بصورت سه‌بعدی نقشه‌برداری کرده و جریان‌های جدیدی از شکل‌گیری ستارگان را کشف کرده است. علاوه بر آن، این پروژه موفق به کشف انواع جدیدی از ستارگان در حال انفجار و کوازارهای دوردست در جهان اولیه نیز شده است.

کاتالوگ جدید حاوی میلیون‌ها تصویر جمع‌آوری شده طی چهار سال و پایگاه داده‌ای از میلیاردها ستاره و کهکشان است و توسط موسسه علمی تلسکوپ فضایی در بالتیمور منتشر شده است. این مجموعه عظیم حاوی دو پتابایت داده معادل یک میلیارد عکس سلفی یا 100 برابر کل محتوای سایت ویکیپدیا است.

این برنامه تحقیقاتی توسط کنسرسیوم علمی PS1 انجام شده که مشارکتی میان 10 موسسه مطالعاتی در چهار کشور با حمایت ناسا و بنیاد ملی علوم آمریکاست.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top