تصویر نجومی روز ناسا: قسمت غربی سحابی پرده

تصویر نجومی روز ناسا: قسمت غربی سحابی پرده

این رشته های با ظاهر ظریف از گازهای درخشان، در آسمان زمین و در جهت سحابی ماکیان قرار دارد.

اینها، قسمت غربی سحابی پرده را شکل می‌دهند. خود سحابی پرده، یک باقی‌مانده ابرنواحتری بزرگ است؛ ابر درحال گسترشی که از انفجار مرگبار یک ستاره غول آسا متولد شده است.

نور انفجار ابرنواختر اصلی، احتمالاً بیش از 5000 سال پیش به زمین رسیده بود. انفجاری که بسیار بزرگ و ترسناک بوده. در آن موج شوک میان ستاره‌ای ایجاد شده به خاطر این حادثه، فضای اطراف خود را با قدرت زیادی به حرکت در آورده و همچنین باعث برانگیخته شدن مواد میان ستاره‌ای شده است.

این رشته های درخشان، واقعاً بیشتر شبیه چین های درازی هستند که بر روی صفحه کاغذ ایجاد شوند و ما آنها را تقریبا ًاز لبه نگاه کنیم. این رشته‌ها به شکل شگفت انگیزی و به خوبی به دو قسمت گاز اتمی هیدروژن (با رنگ قرمز) و اکسیژن (با رنگ آبی-سبز) تقسیم شده است.

سحابی پرده که با نام "حلقه ماکیان" هم شناخته می‌شود، اکنون نزدیک به 3 درجه یا حدود 6 برابر قطر یک ماه کامل، پهنا دارد. این یعنی بیش از 70 سال نوری گستردگی دارد و در فاصله حدوداً 1500 سال نوری از ما قرار گرفته است.

قسمت های درخشان‌تر قسمت غربی سحابی پرده با نام سحابی های جدا شناخته می‌شود و شامل سحابی های جاروی جادوگر (ان‌جی‌سی 6960) که در بالای این تصویر قرار دارد و سحابی مثلث پیکرینگ (ان‌جی‌سی 6979) که در پایین و سمت چپ تصویر قرار گرفته، می‌شود.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

اعتبار تصویر: Data - Steve Milne & Barry Wilson, Processing - Steve Milne
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top