آلودگی هوا کارآیی پنل‌های خورشیدی را کاهش می‌دهد

آلودگی هوا کارآیی پنل‌های خورشیدی را کاهش می‌دهد

محققان دانشگاه ام آی تی دریافتند آلودگی هوا منجر به کاهش کارآیی پنل‌های خورشیدی و برق تولیدی توسط آنها می‌شود.


به گزارش پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا از پایگاه خبری ساینس دیلی، محققان با گردآوری اطلاعات درباره میزان تشعشعات خورشید که به زمین می رسد و میزان ذرات معلق موجود در هوا، راهکاری را برای محاسبه میزان پرتوهای جذب یا منعکس شده توسط آلاینده های هوا پیش از رسیدن این پرتوها به پنل خورشیدی ابداع کردند.

در مرحله اول این تحقیقات که در شهر دهلی نو انجام گرفت، مشخص شد آلودگی هوا کارآیی پنل های خورشیدی را به میزان 12 درصد کاهش می دهد. این میزان کاهش کارآیی در برخی از پروژه های تامین توان خورشیدی، تفاوت بین یک چیدمان موفق و ناموفق است که علاوه بر کاهش سود پروژه، انگیزه سایرین را نیز برای سرمایه گذاری در این حوزه از بین می برد.

به عبارت دیگر اگر ابعاد یک سازه تامین توان خورشیدی بر اساس میزان پرتوهای خورشید که به زمین می رسد، محاسبه شود و به آلودگی هوا توجه نشود، توان خروجی کمتر از میزان محاسبه شده خواهد بود و به تبع آن درآمد حاصل نیز کمتر از میزان پیش بینی شده است.

محققان در ادامه تحقیقات اطلاعات مربوط به 16 شهر دیگر جهان را نیز بررسی کردند و مشخص شد کارآیی پنل های خورشیدی بسته به میزان آلودگی هوا بین 2تا 9 درصد در این شهرها کاهش می یابد.

اکنون بسیاری از کشورهای جهان در حوزه راه اندازی نیروگاه های خورشیدی در مناطق شهری سرمایه گذاری کرده اند و در نتیجه تاثیر آلودگی هوا بر بازدهی نیروگاه ها کاملا جدی است.

بر اساس این تحقیقات میزان درآمدی که سالانه در نیروگاه های دهلی نو، کلکته، پکن و شانگهای به دلیل آلودگی هوا از دست می رود به ترتیب 20، 16، 10 و 10 میلیون دلار است. همچنین نیروگاه های لس آنجلس سالانه بین 6 تا 9 میلیون دلار درآمد را به همین علت از دست می دهند.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه Energy & Environmental Science منتشر شده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top