خانه ما مملو از ابرهای رنگی گرد و غبار است

خانه ما مملو از ابرهای رنگی گرد و غبار است

ناسا با انتشار تصویری، ابرهای گرد و غبار در سراسر زمین را به نمایش گذاشت.


به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، هوایی که ما تنفس می‌کنیم مملو از ترکیبات گوناگون است.


نمکی که از دریا می‌آید، دوده‌های کربن حاصل از آتش‌سوزی در حیات وحش و انتشارات گردوغبار حاصل از صنایع سنگین.


به طور معمول، موارد فشرده موجود در هوا برای ما نامرئی هستند. این درحالی است که تماشای این ترکیبات برای ماهواره‌های ناسا و حسگرهای موجود روی زمین امکان‌پذیر است.


در این راستا،" رصدخانه زمین ناسا" تصویری از ذرات معلق که در اطراف زمین هستند، منتشر کرده است.


"رصدخانه زمین ناسا" یک درگاه انتشاراتی آنلاین متعلق به ناسا است که در سال ۱۹۹۹ میلادی بنیان‌گذاشته شد. این نشریه آنلاین، از منابع مهم تصاویر ماهواره‌ای و دیگر اطلاعات علمی در زمینه آب و هوا ، اقلیم‌شناسی و محیط زیست است.


ناسا اطلاعات حسگرهای چندگانه این ماهواره را با یکدیگر ترکیب کرده است. به عنوان مثال از اطلاعات حسگرهای " تابش‌سنج طیفی تصویربرداری با وضوح متوسط"(MODIS) استفاده کرد تا تصویری رنگی از ذرات جامد موجود در اطراف زمین تهیه کند.برخی از این ابرهای غباری نتیجه رویدادهای آب‌وهوایی هستند. به عنوان مثال، طوفان‌های "هاوایی" و طوفان‌های سواحل ژاپن موجب انتشار نمک دریا به اتمسفر شده‌اند.


همچنین بادهای "صحرای بزرگ آفریقا" و بیابان " تَکله‌مکان" موجب تشکیل ابری از ذرات ریز شده اند.


ناسا خاطرنشان کرد که این تصویر تنها به وسیله یک رصدگر ثبت نشده است. همچنین این تصویر ترکیبی از چند تصویر ثبت شده توسط ماهواره‌ها نیز نیست.


در عوض، ناسا از محاسبات دقیق ریاضی استفاده کرده است تا داده‌های مختلفی از منابع گوناگون را گردآوری کند تا چگال‌ترین قسمت اتمسفر را پیدا کند.
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top