پخش موسیقی برای بیدار کردن مریخ‌نورد

پخش موسیقی برای بیدار کردن مریخ‌نورد "فرصت"+تصاویر

مهندسان ناسا در تلاش هستند با پخش موسیقی، مریخ‌نورد "فرصت" را از خواب 65 روزه بیدار کنند.


به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، مهندسان برنامه اکتشافی کاوشگر ناسا با پخش فهرستی از موسیقی‌ها که هر روز در حال پخش هستند، تلاش می‌کنند تا چرت کاوشگر مریخ‌نورد "فرصت"(Opportunity) را پاره کنند.


کاوشگر "فرصت" از 10 ژوئن با شروع یک طوفان بزرگ در مریخ و در پی اینکه به دلیل ابرهای گرد و غبار، تابش نور خورشید به آن متوقف شد، به خواب رفته است.


اکنون که طوفان در حال فرونشستن است، مهندسان امیدوارند "فرصت" دچار مشکل دیگری نشده باشد و با تابش دوباره نور خورشید، باتری‌های خود را شارژ کرده و مجددا ارتباط برقرار کند و به کاوش خود ادامه دهد.


چرا که "فرصت" برای تنظیم ساعت ماموریت خود به نیروی باتری‌ها احتیاج دارد و در واقع بدون آن نمی‌داند ساعت چند است.


مهندسین برنامه اکتشافی مریخ ناسا از طریق پخش آهنگ‌های مختلف از اتاق کنترل در حال تلاش برای فعال کردن مجدد کاوشگر "فرصت" و البته بالا نگه داشتن روحیه خود هستند. آنها منتظرند تا "فرصت" با شنیدن این موسیقی‌ها به هوش بیاید و دوباره با مرکز کنترل ارتباط برقرار کند.


در واقع "فرصت" به صوت پاسخ می‌دهد و بهترین راه برای برقراری ارتباط مداوم صوتی، پخش موسیقی است که توسط تیم کنترل به طور مستمر در حال انجام است.


"فرصت" 5 هزار و 176امین روز خود را در مریخ می‌گذراند، اما بعد از آن که طوفان گرد و غبار تمام شد، همچنان در خواب است.ناسا آخرین تماس خود را با "فرصت" در تاریخ 10 ژوئن ثبت کرد. این کاوشگر احتمالا به دلیل هشدار کم بودن قدرت به خواب رفته است.


ناسا همچنین معتقد است که تایمر آن منقضی شده و منجر به یک نقص دیگر شده است.


در حالی که تیم انتظار ندارد تا زمانی که تاری اتمسفر مریخ ناشی از طوفان گرد و غبار فرو بنشیند، چیزی از "فرصت" بشنود.


آهنگ‌هایی که برای "فرصت" پخش می‌شوند متشکل از 18 ترانه از گروه‌ها و خوانندگانی همچون بیتلز، التون جان، کویین، دیوید بوئی و گلوریا گاینور است.تیم کنترل تنها می‌تواند امیدوار باشد که "فرصت" در نهایت زمانی که آهنگ "من زنده می‌مانم" از گلوریا گاینور را می‌شنود، بیدار شود.


"مایکل استاب" یکی از مهندسان برنامه‌ریز "فرصت" می‌گوید: روحیه تیم کمی شکننده شده است، چون این اولین بار است که "فرصت" صحبت کردن با ما را متوقف کرده است.


وی افزود: ما به پخش موسیقی ادامه خواهیم داد تا زمانی که بالاخره تصمیم بگیرد با ما صحبت کند.


این تیم همچنین هرگز ارسال یک دستور را سه بار در هفته، به این امید که "فرصت" در نهایت با بوق خود یک بار دیگر به آن پاسخ دهد، قطع نمی‌کند.طوفان گرد و غبار مریخ


ناسا در تاریخ ششم اوت اعلام کرد حجم ابرهای گرد و غبار کاهش یافته و سطح مریخ در حال شفاف شدن است.


نشانه‌هایی وجود دارد که میزان شفافیت جوی در آخرین نقطه "فرصت" در حال کاهش است.


طوفان گرد و غبار اولین بار در ماه مه گزارش شد. از 4 تا 5 ژوئن، جو مریخ رو به خراب شدن رفت. هفتم تا 10 ژوئن، طوفان گرد و غبار شدت یافت و در این زمان بود که "فرصت" با پیام کمبود قدرت مواجه شد و تا امروز به خواب رفته است.
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top