از لمس خورشید تا سردترین شی شناخته شده

از لمس خورشید تا سردترین شی شناخته شده

پایگاه خبری "اسپیس"، منتخبی از اخبار فضایی روزهای اخیر را منتشر کرد.


به گزارش ایسنا و به نقل از اسپیس، برخی اخبار فضایی منتخب روزهای اخیر از نگاه این پایگاه را بررسی خواهیم کرد.


دیوار هیدروژنیدانشمندان بر این باورند که یک "دیوار هیدروژنی" (hydrogen wall) در لبه منظومه شمسی ما وجود دارد. محققان بر این باورند که می‌توان این دیوار هیدروژنی را توسط فضاپیمای رباتیک "نیوهورایزنز"(New Horizons)  ناسا رصد کرد.


بر اساس یک فرضیه، بین "شوک تعظیم"(Bow shock) و "منطقه توقف خورشیدی"(heliopause)، یک منطقه از هیدروژن داغ وجود دارد که با نام دیوار هیدروژنی شناخته می‌شود.


شوک تعظیم مرز میان "مغناط کره" و یک پیرامون میانگین است. شوک تعظیم برای ستاره‌ها مرز میان بادهای ستاره‌ای آنان و ناحیه درون ستاره‌ای میانگین می‌شود.


به مرز هلیوسفر (پهنه حباب مانند بادهای خورشیدی) منطقه توقف خورشیدی نیز گفته می‌شود.


امواج پلاسما


میدان‌های الکتریکی و مغناطیسی در اطراف اجرامی مانند سیارات می‌توانند سبب ایجاد امواج در پلاسمای این اجرام شوند. دانشمندان دریافته‌اند که این امواج در نزدیکی قمر "گانیمد"(Ganymede) بسیار قدرتمند هستند.


گانیمد یکی از قمرهای مشتری و بزرگترین قمر در سامانه خورشیدی محسوب می‌شود. دوره چرخش آن هفت روز است، از لحاظ نزدیکی هفتمین قمر مشتری و سومین قمر گالیله‌ای می‌باشد. گانمید بر روی مدار دو قمر دیگر مشتری یعنی آیو و اروپا تاثیر می‌گذارد. از لحاظ قطر بزرگتر از سیاره عطارد است و کمتر از نصف آن جرم دارد.


لمس خورشیدامروز ناسا، کاوشگر خورشیدی پارکر(Parker) که سریع‌ترین و مستحکم ترین ساخته دست بشر است را با موفقیت روانه خورشید کرد.


کاوشگر خورشیدی پارکر سوار بر موشک "دلتا IV" متعلق به اتحادیه پرتاب‌های آمریکا (ULA) از پایگاه هوایی کیپ کاناورال واقع در فلوریدای آمریکا با موفقیت به فضا پرتاب شد.


کاوشگر خورشیدی پارکر به منظور مطالعه تاج خورشید و بادهای خورشیدی، به نزدیکترین فاصله تا خورشید، یعنی ۶ میلیون کیلومتری سطح خورشید که تاج خورشیدی یا کرونا قرار دارد، خواهد رفت که تاکنون هیچ کاوشگری موفق به این کار نشده است.


سردترین شی شناخته شدهدر یک آزمایش انجام شده در ایستگاه فضایی بین‌المللی، محققان یک ابر الکترونی اتم‌های روبیدیوم را تا ۱۰میلیون درجه بالاتر از درجه صفر مطلق سرد کردند. پس از این آزمایش آنها شاهد ایجاد یک ماده عجیب و غریب سرد شدند که می‌توان آن را سردترین شی شناخته شده در فضا دانست.


بارش شهابی برساوشیبارش شهابی برساوشی"(Perseid meteor shower) امسال بسیار باشکوه خواهد بود، به طوری که در هر ساعت بیش از ۵۰ ستاره در آسمان قابل مشاهده خواهد بود. بارش شهابی برساوشی یکی از مهم‌ترین بارش‌های شهابی سالیانه است. بیشینه نرخ ساعتی سرسویی این بارش غالبا در حدود ۱۰۰ ساعت است. این بارش شهابی از توده ذرات برجای مانده از دنباله‌دار سوئیفت تاتل به وجود می‌آید. نکته جالب این است که این رویداد با ماه نو مطابق خواهد بود. به گفته ناسا این بارش شهابی بر ساوشی، بهترین رویداد امسال خواهد بود و ممکن است تا ۲۴ اوت(۲ شهریور) نیز ادامه داشته باشد، اما اوج آن امروز ۱۲ اوت است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top