سفر کاوشگر خورشیدی ناسا به فردا موکول شد

سفر کاوشگر خورشیدی ناسا به فردا موکول شد

پرتاب اولین فضاپیمای جهان برای کشف اسرار خورشید و اتمسفر آن که قرار بود ظهر امروز مستقیما راهی این ستاره شود، به خاطر مسائل فنی به فردا موکول شد.


به گزارش گروه اخبار علمی ایرنا از سی ان ان، کاوشگر خورشیدی پارکر که دارای موتور قوی است و به اندازه یک خودرو و با هزینه ای حدود 1.5 میلیارد دلار توسط ناسا ساخته شده است، قرار بود از یک پنجره 65 دقیقه ای توسط یک موشک Delta IV Heavy از پایگاه فضایی کیپ کارنوال واقع در فلوریدا به فضا پرتاب شود، اما پس از تاخیر در انجام آن، در نهایت اعلام شد که این سفر 24 ساعت به تعویق می افتد و در صورت تداوم مشکلات فنی، به روز دوشنبه موکول می شود.

براساس برنامه ریزی صورت گرفته، این کاوشگر بدون سرنشین بیش از هر فضاپیمای دیگری به خورشید نزدیک خواهد شد و هدف اصلی آن کشف اسرار کرونا، اتمسفر غیرمعمول این ستاره است. کرونا 300 برابر گرم تر از سطح خورشید است و ذرات پرانرژی و پلاسما را به فضا پرتاب می کند که قادرند توفان های فضایی ژئومغناطیسی ایجاد کنند و آسیب های جدی به شبکه توزیع نیرو در زمین وارد کنند.

این کاوشگر در مامموریت آن به محققان در پیش بینی زمان برخورد بادهای خورشیدی به زمین کمک می کند و اطلاعاتی را درباره بادها و توفان های خورشیدی به دست می دهد که امکان محافظت بهتر از فضانوردان را در ماموریت های مختلف در ماه و مریخ فراهم می کند.

کاوشگر پارکر توسط یک سپر حرارتی بسیار توانمند محافظت می شود که 11.43 سانتیمتر ضخامت دارد. این سپر حرارتی به گونه ای طراحی شده که در برابر تشعشعاتی تا 500 برابر آنچه به سطح زمین می رسد مقاوم است و از کاوشگر که قرار است در فاصله 6.16 میلیون کیلومتری خورشید حرکت کند، در برابر گرمای فوق العاده زیاد این ستاره محافظت می کند.

در مناطقی که گرمای محیط بیش از یک میلیون درجه است، انتظار می رود نورخورشید، سپر حرارتی را تنها تا 1371 درجه سانتیگراد گرم کند. حتی در این شرایط نیز دمای داخل کاوشگر 30 درجه سانتیگراد خواهد بود.

قرار است پارکر در دوره 7 ساله ماموریت خود 24 بار در مدار خورشید گردش کند و تجهیزات نصب شده در آن، تغییرات مغناطیسی خورشید، ذرات باردار مربوط به شعله های خورشیدی و پدیده موسوم به خروج جرم از تاج خورشیدی را ارزیابی کنند.

همچنین قرار است این کاوشگر صدای امواج پلاسما را که در اثر حرکت ذرات ایجاد می شود، شنود کند. علاوه بر این قرار است با استفاده از یک ابزار تصویربرداری نور سفید، تصاویری از اتمسفر خورشید گرفته شود.

زمانی که کاوشگر پارکر به قدر کافی به خورشید نزدیک شود قادر است با سرعتی معادل 692018 کیلومتر بر ساعت حرکت کند و به سریع ترین شی ساخته دست بشر تبدیل شود.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top