یک سیاره

یک سیاره "بی‌ستاره" رصد شد

دانشمندان موفق به رصد یک "سیاره بی‌ستاره"(rogue planet) در خارج از منظومه شمسی شدند.


به گزارش ایسنا وبه نقل از ایندپندنت، دانشمندان طی مطالعه اخیرشان موفق به رصد یک سیاره بی‌ستاره در خارج از منظومه شمسی شدند.


سیاره بی‌ستاره، به توده‌های سیاره‌ای گفته می‌شود که مستقیما بر گرد مرکز کهکشان‌ها می‌گردند و مداری حول ستاره مشخصی ندارند. این سیاره‌ها هنگام شکل‌گیری سامانه‌های سیاره‌ای از این سامانه‌ها به بیرون پرتاب شده‌اند، یا اینکه هرگز بستگی گرانشی به هیچ ستاره یا کوتوله قهوه‌ای پیدا نکرده‌اند.


سیاره‌های بی‌ستاره نام‌های دیگری نظیر سیاره سرگردان، سیاره یاغی، سیاره کوچ‌گرد، سیاره یتیم، سیاره آزادگرد، سیاره بی‌خورشید و سیاره میان‌ستاره‌ای نیز دارند.


این سیاره کشف شده " SIMP J۰۱۳۶۵۶۶۳+۰۹۳۳۴۷۳" نام دارد و میدان مغناطیسی فوق العاده قدرتمندی نیز دارد . سیاره مذکور حدود ۱۰ برابر بزرگ‌تر از بزرگترین سیاره منظومه شمسی ما یعنی سیاره مشتری است. شعاع سیاره تازه کشف ۱.۲ بیشتر از مشتری و دمای سطح آن نیز حدود ۸۲۵ درجه سانتیگراد است.


دانشمندان توانستند این سیاره بی ستاره را توسط رصدخانه ستاره شناسی رادیویی "آرایه بسیار بزرگ" (Very Large Array) ایالات متحده، شناسایی کنند.


سیاره یاد شده در حدود ۲۰ سال نوری از خورشید فاصله دارد. این سیاره  ۲۰۰ میلیون ساله به این دلیل سیاره بی‌ستاره خوانده می‌شود که در طول این سالیان در فضا به دور هیچ ستاره ای در حال چرخش نبوده است.


براساس این مطالعه، میدان مغناطیسی این سیاره عظیم بیش از ۲۰۰ برابر قدرتمندتر از میدان مغناطیسی سیاره مشتری است.


"ملودی کائو"(Melodie Kao) محقق ارشد این مطالعه از "دانشگاه ایالتی آریزونا " گفت: این سیاره درست در مرز بین یک سیاره و یک ستاره کوتوله قهوه‌ای قرار دارد. مطالعه این سیاره، به ما در درک فرآیندهای مغناطیسی سیارات کمک خواهد کرد.


این مطالعه در مجله "Astrophysical  " منتشر شد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top