جریان‌های

جریان‌های "جتی" مشتری را ببینید+تصویر

فضاپیمای "جونو" ناسا تصویری از سیاره مشتری به ثبت رسانده است که جریان‌های "جتی"(jet stream) این سیاره را به تصویر کشیده است.


به گزارش ایسنا و به نقل از ناسا، فضاپیمای "جونو"( Juno) در چهاردهمین پرواز خود به سیاره "مشتری" این عکس زیبا را به ثبت رسانده است.


این سیاره غول پیکر گازی، مانند سیاره زمین دارای "سیکلون" و "آنتی سیکلون" است.


گردش هوا در اطراف یک "سیکلون" یا"چرخند" در نیمکره جنوبی به صورت ساعت‌گرد است که با توجه به خصوصیات اقلیمی گردش هوا در اطراف چرخندها در نیم‌کره شمالی، گردش هوا در اطراف یک"آنتی‌سیکلون" یا "واچرخند"در نیمکره شمالی پادساعت‌گرد است.


"آنتی‌سیکلون" یا "واچرخند" به منطقه پرفشار دایره‌ای غیر منظم می‌گویند که در آن جهت حرکت هوا مخالف جهتی است که در مراکز کم فشار موجود است.


جریان‌های جتی در این سیاره به صورت دایره‌ای در حال چرخش است.


جریان "جتی"، بادهای نسبتا قوی متمرکز در یک جریان باریک در جو هستند.


در سمت راست تصویر یک "جریان جتی" مشاهده می‌شود. همچنین در این تصویر، یک نقطه کوچک قرمز در بخش شمالی سیاره نیز قابل مشاهده است.


"جونو"( Juno) نام فضاپیمای رباتیک بدون سرنشین ناسا است که در چهارم ژوئیه ۲۰۱۶ میلادی در مدار قطبی سیاره مشتری قرار گرفت. این کاوشگر فضایی در پنجم اوت ۲۰۱۱ از فلوریدا به فضا پرتاب شد و شرکت" لاکهید مارتین" و "مؤسسه تحقیقات جنوب غربی" سازنده و پیمان‌کار هدایت آن هستند.


این فضاپیما در مدار قطبی این سیاره قرار گرفته تا ترکیب، میدان گرانشی، میدان مغناطیسی، و مگنتوسفر مشتری را بررسی کند.
مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top