کشف نخستین مدرک مستند از وجود آب مایع در مریخ

کشف نخستین مدرک مستند از وجود آب مایع در مریخ

کاوشگر «مارس اکسپرس»* متعلق به آژانس فضایی اروپا با استفاده از فناوری رادار توانست یک دریاچه کوچک آب مایع را زیر یخ ها و غبار موجود در قطب جنوب مریخ کشف کند.


به گزارش پنجشنبه گروه اخبار علمی ایرنا، بهرام یا مریخ چهارمین سیاره در سامانه خورشیدی است که هر یک بار گردش این سیاره به دور خورشید معادل ۶۸۷ شبانه‌روز زمین به درازا می‌کشد و طول شب و روز نیز از کره زمین کمی طولانی‌تر است.

پایگاه خبری «ساینس دیلی» آمریکا درباره اکتشاف های جدید نوشت: تصاویر به دست آمده از این کاوشگر نخستین مدرک قابل استناد از وجود آب در مریخ محسوب می شود.

آثار جغرافیایی و شیمیایی زیادی از وجود آب بر سطح مریخ به دست آمده و بسیاری از محققان براین باورند که زمانی این سیاره پر از آب مایع بوده است.

اما آب و هوای این سیاره در طول زمان تغییر کرده و آب موجود در آن از بین رفته است.

تاکنون محققان تصور می کردند آنچه از آب مریخ باقی مانده، کاملا یخ زده است اما وجود آب مایع زیر لایه های یخ قطبی این سیاره به دلیل وجود نمک و فشار زیاد که موجب کاهش دمای ذوب یخ می شوند، دور از انتظار نبود.

محققان برای اثبات این نظریه، با استفاده از ابزار مبتنی بر فناوری رادار به نام «مارسیس» که روی کاوشگر نصب شده است، تصاویر با کیفیتی از لایه های زیرین یخ قطبی مریخ تهیه کردند.

تفاوت ترکیب لایه های یخ زیرین موجب تغییر سیگنال های بازگشتی رادار شده و امکان تهیه نقشه ای از ساختار لایه های زیرین یخ را فراهم می کند.

اطلاعات به دست آمده از این شیوه تصویربرداری نشان دهنده یک لایه بزرگ با قابلیت انعکاس زیاد سیگنال ها در سطوح زیرین یخ و غبار است.

ویژگی های این لایه با ویژگی های آب یا رسوبات بسیار مرطوب همخوانی دارد.

به گفته محققان، این تحقیقات بخش بسیار کوچکی از سطح مریخ را پوشش داده است و احتمال دارد در نقاط دیگر این سیاره نیز منابع آب شناسایی شود.

گزارش کامل این تحقیقات در نشریه ساینس منتشر شده است.
.............................
Mars Express


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top