پخش زنده طولانی ترین خسوف قرن از شبکه 4 سیما

پخش زنده طولانی ترین خسوف قرن از شبکه 4 سیما

طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن بیست‌ و یکم در شامگاه پنجم مرداد- جمعه شب- به طور زنده در ویژه برنامه «چرخ» از شبکه چهار سیما پخش می شود.


الهه بهبودی تهیه کننده این برنامه امروز (پنجشنبه) به خبرنگار فرهنگی ایرنا گفت: برنامه «چرخ» شنبه ها ساعت 21 از آنتن شبکه چهار سیما پخش می‌شود اما این هفته به دلیل رخداد ماه گرفتگی، شامگاه جمعه با پخش زنده طولانی‌ترین خسوف قرن روی آنتن می رود.

وی افزود: مجله علمی و فرهنگی چرخ شبکه چهار سیما این هفته، جمعه ساعت 23 با همراهی کارشناسان نجومی برای بررسی علمی طولانی‌ترین خسوف قرن روی آنتن می رود.

به گفته وی، ذوالفقار دانشی، مصطفی امام و جمشید حسن زاده مهمان این ویژه برنامه اند.

ماه گرفتگی کامل در پنجم مرداد 1397 (27 ژوئیه 2018) بیش از یک ساعت طول می‌کشد و طولانی ترین خسوف کامل قرن نام گرفته است.

به گفته محققان، این ماه گرفتگی کامل به مدت یک ساعت و 43 دقیقه اتفاق می‌افتد و در قاره‌های اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و بخش‌هایی از آمریکا قابل رویت است.

مدت زمان کل این فرایند از آغاز تا پایان حدود چهار ساعت برآورد شده است. در این رویداد کره ماه به رنگ قرمز تیره و مایل به قهوه ای دیده می شود.

در این خسوف طولانی، ماه از مرکز سایه زمین می‌گذرد.

آخرین ماه گرفتگی کامل سی و یکم ژانویه 2018 میلادی رخ داد و یک ساعت و 16 دقیقه به طول انجامید. در این رویداد، ماه از بخش جنوبی سایه زمین گذشت.

در ژانویه 2019 نیز یک ماه گرفتگی کامل دیگر رخ می‌دهد که در آن ماه از بخش شمالی سایه زمین می‌گذرد. این رویداد یک ساعت و 2 دقیقه طول می‌کشد.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top