ویژه‌برنامه «چرخ» برای طولانی‌ترین خسوف قرن

ویژه‌برنامه «چرخ» برای طولانی‌ترین خسوف قرن

در شامگاه روز جمعه طولانی‌ترین ماه گرفتگی قرن بیست‌و یکم رخ می‌دهد و شبکه چهار سیما با ویژه‌برنامه «چرخ» به بررسی این پدیده می‌پردازد.


به گزارش ایسنا و به نقل از روابط عمومی شبکه چهار سیما، برنامه «چرخ» به تهیه‌کنندگی الهه بهبودی که شنبه‌ها از شبکه چهار سیما پخش می‌شود، این هفته به دلیل رخداد ماه گرفتگی، جمعه (پنجم مرداد ماه) با پخش زنده طولانی‌ترین خسوف قرن روی آنتن می‌رود.


مجله علمی و فرهنگی «چرخ» جمعه (پنجم مرداد ماه) ساعت ۲۳ با همراهی کارشناسان نجومی برای بررسی علمی طولانی‌ترین خسوف قرن و دیگر پدیده‌های مرتبط با ماه روی آنتن می‌رود.


ذوالفقار دانشی، مصطفی امام و حسن‌زاده از جمله مهمانان این ویژه‌برنامه هستند که در کنار مجریان و کارشناسان به بحث و بررسی این پدیده می‌پردازند.


ماه گرفتگی ۵ مرداد ۱۳۹۷ (۲۷ ژوئیه ۲۰۱۸) یکی از خاص‌ترین رویدادهای نجومی سال‌های اخیر محسوب می‌شود. این ماه گرفتگی کامل به مدت بیش از یک ساعت طول می‌کشد و طولانی ترین خسوف کامل قرن خواهد بود.


به گفته محققان، این ماه گرفتگی کامل به مدت یک ساعت و ۴۳ دقیقه اتفاق می‌افتد و در قاره‌های اروپا، آسیا، آفریقا، اقیانوسیه و بخش‌هایی از آمریکا قابل رویت است. اما مدت زمان کل این فرایند از آغاز تا پایان حدود چهار ساعت برآورد شده است. در جریان این رویداد کره ماه به رنگ قرمز تیره و مایل به قهوه‌ای دیده می‌شود.


در طول این خسوف طولانی، ماه از مرکز سایه زمین می‌گذرد. آخرین ماه گرفتگی کامل قبلی در روز ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸ رخ داد و ۱ ساعت و ۱۶ دقیقه به طول انجامید. در این رویداد، ماه از بخش جنوبی سایه زمین گذشت. در ژانویه ۲۰۱۹ نیز یک ماه گرفتگی کامل دیگر رخ می‌دهد که در آن ماه از بخش شمالی سایه زمین می‌گذرد و این رویداد نیز ۱ ساعت و ۲ دقیقه طول می‌کشد.


برنامه «چرخ» کاری از گروه دانش شبکه چهار سیما است که شنبه ها ساعت ۲۱ به صورت زنده از شبکه چهار سیما پخش می‌شود و ویژه برنامه خسوف آن روز جمعه ساعت ۲۳ به روی آنتن می‌رود.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top