ثبت تصاویر بی‌نظیر از

ثبت تصاویر بی‌نظیر از "نپتون" توسط تلسکوپ وی.ال.تی

بهترین تصاویری که تاکنون از نپتون دیده‌ایم توسط فضاپیمای "وویجر2 " (Voyager 2) ناسا در سال 1989 ثبت شده‌اند.


به گزارش ایسنا و به نقل از تک تایمز، اکنون پس از سال‌ها تصاویر جدیدی از نپتون توسط "تلسکوپ‌های وی.ال.تی" (V.L.T ) رصدخانه جنوبی اروپا در شیلی، ثبت شده است.


 تلسکوپ‌های وی.ال.تی چهار تلسکوپ از بزرگترین تلسکوپ‌های نوری جهان هستند که در رصدخانه "پارانال" در شیلی به صورت  آرایه‌ای قرار گرفته‌اند.


این چهار تلسکوپ مشابه در سال‌های 2001-1998 آغاز به کار کردند و هر یک از آیینه‌های مقعری با قطر 8 متر و 20 سانتیمتر تشکیل شده‌اند.


دانشمندان برای آزمایش قابلیت‌های جدید تلسکوپ‌های وی.ال.تی، چشم‌های تلسکوپ را به سمت نپتون (این سیاره حدود 4.7 میلیارد کیلومتر دور از زمین است) و برخی از خوشه‌های ستاره‌ای و اجرام آسمانی، چرخاندند.دانشمندان از یک روش جدید "اپتیک تطبیقی" (AO) به نام "لیزر توموگرافی" در مشاهدات خود استفاده کردند و توسط آن قادر به ثبت تصاویر قابل توجهی از خوشه‌های ستاره‌ای و نپتون شدند.


جو زمین می‌تواند ظاهر اجرام در فضا را تغییر دهد وسبب محو شدن اجرام دور شود. لنزهای جدید تطبیقی وی.ال.تی از لیزرها برای تصحیح این آشفتگی در فضا استفاده می‌کنند.


دانشمندان بر روی آینه تلسکوپ 4 وی.ال.تی، چهار لیزر قدرتمند که پرتوهای شدید نور را در آسمان عکسبرداری می‌کنند و اتم‌های سدیم را در لایه بالایی جو القا می‌کنند، نصب کردند.


این اتم‌ها، به عنوان ستاره‌های راهنمای لیزر عمل می‌کنند و نورهایی که بازگردانده می‌شوند، برای اندازه‌گیری آشفتگی اتمسفر استفاده می‌شود. یک آینه ثانویه، کژی اتمسفر را اصلاح می‌کند.


رصدخانه جنوبی اروپا در انتها گفت: توانایی ثبت تصاویر واضح اخترشناسان را قادر خواهد ساخت تا خواص اجرام نجومی را با جزئیات بیش از پیش مورد بررسی قرار دهند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top