تصویری از عنکبوت های مریخ

تصویری از عنکبوت های مریخ

ناسا تصویری از مریخ منتشر کرده که اشکالی شبیه عنکبوت روی سطح سیاره دیده می شود. این اشکال در حقیقت تیرهای تابشی هستند که هنگام آزاد شدن دی اکسید کربن از زیر سطح سیاره به وجود می آیند.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از ناسا، مدارگرد Mars Reconnaissance در ۱۳ می ۲۰۱۸ میلادی تصویری از زمستان در قطب جنوب مریخ ثبت کرده است. این تصویر نشان دهنده قله های یخی دی اکسید کربن است که منطقه را پوشانده اند و همزمان با بازگشت خورشید در بهار، اشکالی شبیه عنکبوت در چشم انداز سیاره نمایان شده است.


این اشکال که araneiform terrain نام دارند، تیرهای تابشی هستند که هنگام گرم شدن دی اکسید کربن زیر سطح سیاره و آزاد شدن آن به وجود می آیند. این یک فرایند فصلی است و در زمین مشاهده نمی شود.


یخ دی اکسید کربن در مریخ مانند یخ خشک در زمین در معرض گرمایش  از حالت جامد به گاز تبدیل می شود و گاز نیز زیر سطح سیاره حبس می شود.


با گذشت زمان این گاز دارای فشار می شود و به تدریج چنان قدرت می یابد که می تواند مانند جت یخ را بشکند و گرد و غبار از زیر پوسته بیرون می آید.  گاز مذکور در اتمسفر منتشر می شود و گرد و غبار تیره تر نزدیک دریچه جمع می شود یا به وسیله باد پراکنده می شود تاخط هایی به وجود بیاورد.


فقدان میعان دی اکسید کربن این اشکال عنکبوت مانند را در سطح مریخ به وجود می آورد.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top