تصویر نجومی روز ناسا: هم‌زیستی دو ستاره در سیستم آر دلو

تصویر نجومی روز ناسا: هم‌زیستی دو ستاره در سیستم آر دلو

شما می‌توانید تغییر در درخشندگی این ستاره را حتی با یک دوربین دو چشمی در طول یکسال مشاهده کنید.

ستاره متغیر آر دلو، درواقع یک سیستم ستاره‌ای دوتایی در حال تعامل است، دو ستاره موجود در این سیستم به نظر می‌رسد که به هم نزدیک بوده و با هم هم‌زیستی داشته باشند.

این سیستم جذاب که حدوداً 710 سال نوری از ما فاصله دارد، از یک غول سرخ سرد و یک ستاره کوتوله سفید چگال و داغ تشکیل شده است. این دو جرم، به صورت متقابل دور مرکز جرمی مشترکشان، گردش می‌کنند.

نور مرئی که از این سیستم مشاهده می‌شود، اغلب به خاطر غول سرخ است؛ این غول سرخ، ستاره متغیر از نوع میرا با دوره طولانی است.

جاذبه کوتوله سفید، موادی که از غول سرخ سرد خارج می‌شود را به سمت سطح کوتوله که کوچکتر و چگال‌تر از ستاره  غول است، می‌کشاند و در نهایت باعث رخ دادن انفجار هسته‌ای و پخش شدن مواد در فضا خواهد شد.

این تصویرکه به وسیله تلسکوپ فضایی هابل گرفته شده است، حلقه همچنان درحال گسترش این سیستم را نشان می‌دهد که حدود کمتر از یک سال نوری، طول دارد و به وسیله یک انفجار که در اوایل دهه 1770 میلادی قابل مشاهده بوده، شکل گرفته است.

اتفاقات کمتر شناخته شده‌ای که باعث انتشار انرژی بالا در سیستم آر دلو می‌شود، از سال 2000 با استفاده از اطلاعات رصدخانه پرتو ایکس چاندرا، زیر نظر گرفته شده است.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

اعتبار تصویر: Image Credit: Hubble, NASA, ESA; Processing & License: Judy Schmidt
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top