زادروز

زادروز "فلیکس ساوار"، کاشف قانون بیو-ساوار

"فلیکس ساوار" (Félix Savart) فیزیکدان و ریاضیدان نامی در 30 ژوئن سال 1791 دیده به جهان گشود.


به گزارش ایسنا، فلیکس ساوار فیزیکدان و ریاضیدان مشهور 30 ژوئن 1791 در شهر شارلویل-مزیر فرانسه متولد شد.


این دانشمند فرانسوی بیشتر به خاطر تلاش‌هایش در زمینه کشف "قانون بیو-ساوار" (Biot–Savart law) الکترومغناطیس شناخته شده است.


او این قانون را با همکاری "ژان-بتیست بیو " (Jean-Baptiste Biot)فیزیکدان و اخترشناس فرانسوی کشف کرده است.


وی فرزند جرارد ساوار، مهندس مدرسه نظام شهر مس بود. در مدرسه نظام مس، فلیکس ساوار مطالعه در رشته پزشکی را آغاز کرد و سپس تحصیلات خود را در "دانشگاه استراسبورگ" ( University of Strasbourg) کشور فرانسه ادامه داد و در سال 1816 از آن انشگاه فارغ التحصیل شد.


ساوار به مطالعه ارتعاش و  آکوستیک یا صوت شناسی که یکی از شاخه‌های رشته فیزیک است، علاقه بسیاری داشت.


علاقه خاص او به ساز ویولن سبب شد تا او یک مدل تجربی ذوزنقه را ایجاد کند. واحد اندازه گیری ساوار در فاصله های موسیقی و "چرخ ساوار" (Savart wheel)  نیز اشاره به نام این دانشمند دارند. چرخ ساوار یک وسیله صوت شناسی است که توسط فلیکس ساوار توسعه داده شده بود.در سال 1836 او استاد موسسه پژوهش و آموزشی "کلژ دو فرانس" (Collège de France) شد و علاقه او به فیزیک سبب شد تا او بتواند به همرا ه ژان-بتیست بیو ، قانون بیو- ساوار را کشف کند. آنها به مطالعه بر روی تئوری مغناطیس و جریان الکتریکی پرداختند و سپس قانون کشف شده آنها در سال 1820 منتشر شد.


قانون بیو-ساوار یک معادله در الکترومغناطیس است که میدان مغناطیس  B، حاصل از جریان I را محاسبه می‌کند. این معادله میدان مغناطیسی را به بزرگی، جهت، طول و مجاورت جریان الکتریکی مربوط می‌کند.


 وی همچنین برای اولین بار به تشریح علمی اجزای ویولن پرداخت و این روش را در تحلیل ارتعاش دستگاه‌های متصل نیز به‌ هم گسترش داد.


این فیزیکدان و ریاضیدان فرانسوی 16 مارچ سال 1841 در پاریس درگذشت.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top