زادروز

زادروز "ویلیام تامسون" ریاضیدان‌ و فیزیکدان نامی بریتانیایی

"ویلیام تامسون(William Thomson) ریاضیدان، فیزیکدان و یکی از پیشگامان مهم علوم طبیعی در 26 ژوئن 1824 چشم به جهان گشود.


به گزارش ایسنا، ویلیام تامسون، فیزیکدان و مهندس اسکاتلندی-ایرلندی در 26 ژوئن سال 1824 در بلفاست متولد شد.


ویلیام تامسون فرزند چهارم یک خانواده هفت نفره بود. هنگامیکه شش ساله بود، مادرش را از دست داد. پدرش استاد رشته ریاضی "دانشگاه گلاسگو" بود. تامسون نیز از سن 10 سالگی تحصیل در مدرسه ابتدایی گلاسگو را آغاز کرد زیرا در آن زمان این دانشگاه امکانات خوبی را برای دانش آموزان توانا فراهم می‌کرد.


تامسون جوایز بسیاری را از دانشگاه گلاسگو دریافت کرد. او در سن 15 سالگی یک مدال طلا برای یک مقاله درباره شکل زمین دریافت کرد.


نخستین مقالات تامسون که درباره حرکت اجسام بود زمانیکه او 17 سال سن داشت منتشر شد.


 تامسون در سال 1841 وارد "دانشگاه کمبریج" شد و چهار سال بعد مدرک کارشناسی خود را اخذ کرد.


هوش و استعداد این دانشمند بزرگ به حدی بود که توانست در سن 23 سالگی استاد دانشگاه گلاسگو شد.کارهای علمی تامسون با اعتقاد بر این بود که نظریه‌های مختلف مربوط به ماده و انرژی به یک نظریه بزرگ و یکپارچه منتهی می‌شوند


شهرت تامسون به دلیل پیشنهاد مقیاس دمای ترمودینامکی است. این واحد اندازه‌گیری دما که مستقل از خواص فیزیکی ماده‌ است، به احترام این فیزیکدان و مهندس "مقیاس دمای کلوین" نام گرفته است.


باورهای دینی کلوین، او را به اندیشه درباره مرگ گرمایی جهان، سوق داد و به این ترتیب، بیان اولیه‌ای از قانون دوم ترمودینامیک ارائه داد. قانون دوم ترمودینامیک  بیان می‌کند که در یک پروسه طبیعی ترمودینامیکی جمع انتروپی تک افتاده سیستم‌های شرکت‌کننده در آن پروسه، همواره با گذشت زمان افزایش می‌یابد و تنها اگر در شرایط ایده‌آل حالت دائمی یا تحت فرایند برگشت قرار داشته‌ باشد، ثابت می‌ماند.


در سال 1851 او به عنوان یکی از اعضای آکادمی سلطنتی علوم سوئد منصوب شد. در سال 1902 تامسون عضو شورای خصوصی بریتانیا شد. او دارای مدرک دکترا در رشته ریاضیات از "دانشگاه اسلو" است. از مهم ترین افتخارات او می‌توان به لقب اشرافی "لرد کلوین" اشاره کرد. از جوایز او می‌توان به "مدال کیت"، جایز "Gunning Victoria Jubilee Prize، "مدال کاپلی" و "مدال جان فریتز" اشاره کرد.


پس از سال‌ها تلاش و کسب افتخارات بسیار، تامسون در 17 دسامبر سال 1907 و در سن 83 سالگی درگذشت.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top