"جایزه علیمحمدی" به ۲ رساله برتر فیزیک اعطا شد

مراسم اعطای جایزه "علیمحمدی"، امروز 30 خردادماه جاری در پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با حضور مسئولان پژوهشگاه و نمایندگان انجمن فیزیک ایران برگزار شد.


به گزارش ایسنا، علی‌رضا ملایی‌نژاد و محمدرضا طاهری، برندگان جایزه "علیمحمدی" در سال 1397 شدند.


رساله ملایی‌نژاد با عنوان "طیف‌سنجی سه‌بعدی" بر روی نمونه زیادی از کهکشان‌ها و برای نخستین بار در ایران انجام شده است که باعث درک بهتر از ساختار میله‌ای و بخش درخشان کهکشان‌های مارپیچی شده و همچنین در کشورمان در این نوع تحقیقات پیشرو است، نتایج مشاهداتی آن و همچنین شیوه تحلیل به کار رفته نیز در انتخاب وی تأثیر داشته است.


رساله طاهری با عنوان "تله‌اندازی ذرات میکرونی و نانویی از جنس فلز در هوا"، برای اولین بار انجام شده که نتایج چشمگیری در این زمینه‌ تحقیقاتی به‌دست آمده است.


همچنین سیستم انبرک نوری برای تله‌اندازی هواویزها بهینه شده است و علاوه بر ذرات میکرونی، ذرات نانویی از جنس فلز مانند طلا، سیلیکا و پلی استایرن تله‌اندازی شده‌اند. این رساله به دلیل نتایج تحقیقاتی و کاربردی بودن و پیشرو بودن آن در این نوع از تحقیقات در کشور منتخب داوران بوده است.


براساس این گزارش، «جایزه‌ علیمحمدی» را سال ۱۳۹۰، پژوهشگاه دانش‌های بنیادی و انجمن فیزیک ایران، پایه‌گزاری کردند که آن را به بهترین رساله‌ دکترای فیزیک که در داخل کشور انجام شده باشد، اعطا می‌کنند.


این جایزه به پاس خدمات علمی و دانشگاهی شهید دکتر مسعود علیمحمدی، استاد فقید دانشگاه تهران و اولین دانش‌آموخته‌ دکترای فیزیک داخل کشور که نقش مؤثری در زیرساخت علمی پژوهشگاه دانش‌های بنیادی داشته است و همچنین برای تلاش‌های وی برای برپایی تحصیلات تکمیلی در ایران، نامگذاری شده است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top