تصویر نجومی روز ناسا: دریا و آسمان باستانی

تصویر نجومی روز ناسا: دریا و آسمان باستانی

ممکن است اینها به نظر سنگ های دایره‌ای شکل بیایند، اما در حقیقت آنها زنده هستند. علاوه بر این، آنها نسخه جدیدی از قدیمی ترین گونه های شناخته شده حیات هستند؛ گونه‌ای با نام استروماتولیت.

فسیل‌ها (سنگواره‌ها) نشان می‌دهند که استروماتولیت‌ها در حدود 3.7 میلیارد سال پیش در زمین پدیدار شده‌اند؛ یعنی حتی قبل‌تر از اینکه بسیاری از ستاره های شناخته شده در آسمان شب ما، شکل گرفته باشند.

در این تصویر که از استرالیای غربی گرفته شده است، تنها کمان مرکزی و باستانی کهکشان راه شیری خودمان، زودتر از استروماتولیت‌ها شکل گرفته است.

حتی ابرهای ماژلانی، همان قمرهای کهکشان راه شیری که در این تصویر، زیر کمان راه شیری قابل مشاهده هستند هم، زمانیکه استروماتولیت‌ها برای اوّلین بار در زمین رشد کردند، با شکل کنونی‌شان وجود نداشتند.

استروماتولیت‌ها، زیست لایه هایی تشکیل شده از میلیاردها میکروارگانیسم (ریزاندامگان) هستند که در کنار هم قرار گرفته‌اند و می‌توانند آهسته به سمت نور حرکت کنند.

استروماتولیت های باستانی و اوّلیه با استفاده از نور، اکسیژن را در هوا آزاد کردند و به سیاره زمین در تبدیل شدن به مکانی بهتر برای زندگی انسان‌ها کمک کردند.

See Explanation.  Clicking on the picture will download
the highest resolution version available.

برای مشاهده تصویر در اندازه بزرگتر اینجا کلیک کنید.

عکاس: Jingyi Zhang
منبع: ناسا (NASA)


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top