بررسی فیزیک ذرات با نسخه ارتقا یافته شتاب‌دهنده ذره‌ای

بررسی فیزیک ذرات با نسخه ارتقا یافته شتاب‌دهنده ذره‌ای

پژوهشگران در نظر دارند با ارتقای یک شتاب‌دهنده ذره‌ای، مدل استاندارد فیزیک ذرات را بررسی کنند.


به گزارش ایسنا و به نقل از تک‌تایمز، "برخورددهنده هادرونی بزرگ" (LHC) سازمان تحقیقاتی "سرن" (CERN) در سوئیس، بزرگترین و قدرتمندترین شتاب‌دهنده ذرات است که اکنون، مراحل ارتقای خود را می‌گذراند.


LHC، با برخورد سریع ذرات سعی دارد چگونگی واکنش آنها را بررسی و قوانین بنیادین طبیعت را درک کند. نسخه ارتقا یافته این ابزار موسوم به "HL-LHC"، میزان برخوردهای ذرات درون LHC را تا پنج برابر افزایش خواهد داد.در این پروژه، برای افزایش احتمال برخوردهای مورد نظر، یک سخت‌افزار و آهن رباهای جدید و قدرتمندی که می‌توانند پرتوهای ذره را در یک ناحیه کوچک‌تر متمرکز کنند، به LHC اضافه خواهند شد.


هف از این ارتقا، افزایش داده‌های ثبت شده توسط LHC است. این ابزار می‌تواند در هر ثانیه، تا یک میلیارد برخورد پروتون با پروتون را ایجاد کند اما ارتقای آن، این میزان را که فیزیک‌دانان به آن، "توان تابشی" (luminosity) می‌گویند، افزایش خواهد داد.


این اصلاح، امکان تجمع داده‌ها را تا 10 برابر افزایش می‌دهد و این موضوع، به دانشمندان کمک می‌کند پدیده‌های فیزیکی نادرتری را بررسی کنند و اندازه‌گیری‌های دقیق‌تری ارائه دهند."گوین دیویس"(Gavin Davies)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: دیدن سرعت گردآوری این پروژه، بسیار هیجان‌انگیز بود. مجموعه بزرگتر داده‌ها، امکان درک جهان وابسته به پدیده‌های اتمی در مراحل بعد و توضیح برخی از عمیق‌ترین اسرار این جهان را فراهم خواهد کرد.


این پروژه از روز جمعه با کارهای عمرانی سنگینی در دو جایگاه LHC واقع در سوئیس و فرانسه آغاز شده است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top