اندازه گیری آلاینده‌ های آب دریا با ابزار نانو

اندازه گیری آلاینده‌ های آب دریا با ابزار نانو

یک گروه تحقیقاتی موفق به ساخت آزمایشگاه روی تراشه ‌ای شده که می‌ تواند برخی آلاینده ‌های آب دریا را رصد کند.


به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، یک گروه تحقیقاتی از دانشگاه کوردوبا موفق به طراحی و ساخت ابزاری شده است که می ‌توان با استفاده از آن آلودگی‌ های موجود در آب دریا را با سرعت و کارایی بالا شناسایی کرد، با این ابزار می‌توان آلودگی‌ها را در غلظت‌ های بسیار کم نیز شناسایی کرد.

این کار با همکاری محققانی از دانشگاه بالریک آیلند انجام شده ‌است، محققان این پروژه روی چند ماده ویژه متمرکز شدند؛ موادی که در لوسیون، صابون و دئودورانت‌ها یافت شده و در نهایت وارد آب دریا می‌شود. پارابن ‌ها و تری ‌کلوزان ‌ها از جمله مهمترین ترکیباتی هستند که کمیسیون اروپا درصدد است تا استفاده از آنها را محدود کند.

این دو ماده در شامپو و خمیردندان برای مقابله با رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها استفاده می‌شوند، اما وارد شدن این ترکیبات به آب دریا موجب بروز مشکلاتی خواهد شد. هدف از این پروژه، ارائه روشی برای رصد این ترکیبات است.

محققان برای این کار از فناوری‌ نانو استفاده کردند. آنها آزمایشگاه روی ‌تراشه‌ای ساختند که می‌تواند ترکیبات موجود در آب دریا را آنالیز کند. در این آزمایشگاه روی‌ تراشه از نانو لوله ‌های دی‌ اکسید تیتانیوم دارای پوششی از جنس کربن استفاده شده‌است.

استفاده از نانو لوله‌ها برای ساخت آزمایشگاه روی تراشه با مشکل تجمع آنها در محیط آبی مواجه بوده ‌است. برای حل این مشکل محققان نانو ذراتی سنتز کردند که به سادگی در داخل سیال پخش می‌شوند.

از آنجایی که این سامانه به صورت خودکار عمل می‌کند، خطاهای اندازه‌گیری در آن به حداقل می ‌رسد. ابعاد نانومتری در این آزمایشگاه روی تراشه موجب می‌شود تا کارایی آن نسبت به مواد جاذب جامد رایج در بازار افزایش یابد.

لازم به ذکر است که وارد شدن این ترکیبات به آب دریا موجب بروز مشکلاتی برای اکوسیستم آبی شده و باید میزان این ترکیبات در آب دریا به دقت رصد شود.

نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Analytical Chemistry به چاپ رسیده ‌است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top