رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: 170 میلیارد مترمکعب آب های فسیلی ایران مصرف شد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست: 170 میلیارد مترمکعب آب های فسیلی ایران مصرف شد

معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: 170 میلیارد متر مکعب از آب های فسیلی سرزمینی ایران در چند سال گذشته مصرف شده است.


به گزارش ایرنا، عیسی کلانتری روز دوشنبه در حاشیه سفر یک روزه به اراک، در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان مرکزی، افزود: مجموع آب های فسیلی ایران حدود 500 میلیارد متر مکعب است که از این میزان 300 میلیارد متر مکعب آب های شور و مابقی آب شیرین است.

وی ادامه داد: از مجموع 200 میلیارد متر مکعب آب های شیرین فسیلی از 170 تا 180 میلیارد مترمکعب نیز مصرف شده و می توان گفت ذخایز آب های زیر زمینی ایران رو به پایان است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست میزان آب های تجدید پذیر کشور را در سال های گذشته 131 میلیارد متر مکعب عنوان کرد و گفت: اکنون این میزان به 88 میلیارد متر مکعب رسیده است.

وی اظهار داشت: بر اساس گزارش کارشناسان، در صورت برخورداری از 88 میلیارد متر مکعب آب های تجدید پذیر باید میزان برداشت 35 میلیارد متر مکعب باشد در صورتی که سالانه بیش از 97 میلیارد متر مکعب از آب های تجدید پذیر برداشت می شود.

کلانتری با بیان اینکه میزان بارش در نقاط مختلف کشور بیش از 15 درصد کاهش داشته است، گفت: با این وجود تنها عامل کاهش آب های زیر زمینی مصرف و برداشت بی رویه از منابع است.

وی با بیان اینکه دولت تدبیر و امید برداشت های بی رویه از آب های زیر زمینی را در یک سطح متوقف کرد، بیان کرد: اضافه برداشت آب های زیر زمینی در دهه 60، 250 میلیون متر مکعب بود که این میزان در دولت های پنجم و ششم به یک میلیارد مترمکعب، در دولت های هفتم و هشتم به چهار میلیارد مترمکعب و در دولت های نهم و دهم به 9 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب رسید که با وجود تلاش های دولت تدبیر و امید و تاکید شخص رئیس جمهوری این میزان در همین سطح باقی ماند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: هیچ کشوری در نقاط مختلف دنیا حق ندارد بیش از 40 درصد از آب های تجدیدپذیر(بارش منهای تبخیر) برداشت کند اما در ایران بیش از 110 درصد از آب های تجدید پذیر برداشت می شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی نیز گفت: مصرف خارج از متعارف انرژی و به خصوص آب یکی از مشکلات اصلی کشور محسوب می شود که آحاد جامعه و به خصوص دستگاه های فرهنگی و رسانه ها باید برای تغییر نگرش مردم در مصرف فرهنگ سازی کنند.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی بیان کرد: تولید بنزین با راه اندازی ستاره خلیج فارس در کشور به 85 میلیون لیتر هم نمی رسد اما همه این میزان تولید به جای صادرات و سود آوری در کشور مصرف می شود.

وی اظهار داشت: حدود 20 میلیون خودرو در ایران و 20 میلیون خودرو در ترکیه تردد می کنند اما در ایران سالانه بیش از 30 میلیون لیتر بنزین با کمترین قیمت مصرف می شود.

امام جمعه اراک بیان کرد: آب و انواع انرژی از قبیل نفتکوره، نفت سیاه و گاز امکاناتی هستند که در صورت بهینه سازی مصرف می تواند کشور را در مسیر توسعه و بالندگی قرار دهند، بنابراین اصلاح الگوی مصرف باید به یک دغدغه اصلی برای اقشار مختلف مردم در جامعه تبدیل شود.

وی گفت: همه کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه دنیا هر روز یک فناوری و ارزش افزوده جدید در صنعت خود ایجاد می کنند اما صنعت خودروسازی کشور نتوانست یک تولید با کیفیت همراه با مصرف سوخت پایین تولید کند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: بیش از 35 درصد از مواد غذایی در استان مرکزی دورریز می شود در صورتی که برای تولید این مواد غذایی درصد قابل توجهی از انرژی و آب مورد استفاده قرار گرفته است.

امام جمعه اراک در ادامه سخنان خود به شرایط نامناسب صنایع استان مرکزی به خصوص شهر اراک اشاره کرد و گفت: بسیاری از صنایع این شهر که بر اساس اصل 44 قانون اساسی به بخش خصوصی واگذار شد امروز در مرز تعطیلی و رکود قرار گرفته اند و انتظار می رود دولت نسبت به احیای این صنایع تمهیدات کاربردی بیاندیشد.

بازدید از تالاب میقان اراک و شرکت پالایش نفت امام خمینی (ره) شازند، حضور در کارگروه کاهش آلودگی هوای استان مرکزی از دیگر برنامه های پیش بینی شده سفر یک روزه رئیس سازمان محیط زیست به استان مرکزی است.

استان مرکزی به عنوان چهارمین قطب صنعت کشور بیش از 2 هزار و 900 واحد صنعتی کوچک و بزرگ دارد.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top