تبخیر آب دریاچه ارومیه از هفته جاری آغاز شده است

تبخیر آب دریاچه ارومیه از هفته جاری آغاز شده است

مدیرکل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی با اشاره به اینکه مساحت فعلی دریاچه ارومیه حدود 2 هزار و 400 کیلومتر است، گفت: تبخیر آب به عنوان یکی از اصلی ترین مشکلات پیش رو احیا این دریاچه از هفته جاری آغاز شده است.


به گزارش ایرنا پرویز آراسته روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگاران افزود: بارندگی های حوضه دریاچه ارومیه در سال آبی جاری به بیش از 400 میلی متر رسیده و نسبت به دراز مدت 19 درصد افزایش یافته است.

وی میزان آب دریاچه ارومیه در زمان حاضر را 2 میلیارد مترمکعب عنوان کرد و درباره رهاسازی حق آبه آن نیز گفت: امسال 310 میلیون مترمکعب از حق آبه دریاچه ارومیه که در پشت سدهای استان ذخیره شده، به این زیست بوم رها شده است.

وی بیان کرد: با سازمان آب منطقه ای در زمینه رهاسازی آب مشکلی وجود ندارد و فقط رهاسازی ها باید در مصب رودخانه ها باشد تا هدر رفت آب در مسیر کاهش یابد.

وی با اشاره به نقش خاکریز دریاچه ارومیه در خشک شدن آن نیز گفت: با مشارکت وزارت راه از چندین مکان دریچه هایی برای تبادل و چرخش آب در 2 ضلع شمالی و جنوبی این خاکریز ایجاد می شود.

به گزارش ایرنا آذربایجان غربی در دهه های اخیر به مانند سایر نقاط کشور با کم آبی مواجه شده و این کم آبی دریاچه ارومیه را نیز با تهدید مواجه کرده است.

هم اکنون با اجرای مصوبات ستاد احیای دریاچه ارومیه چهار سال است که وضعیت آب دریاچه به مرحله تثبیت رسیده اما همچنان تبخیر آب در فصل گرما یکی از چالش های اساسی این زیست بوم به شمار می رود.

رییس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی نیز در روز جاری با بیان اینکه خاکریز 14 کیلومتری ایجاد شده در وسط دریاچه ارومیه روند تبخیر آب را شدت بخشیده، گفته است که این خاکریز در اواخر دهه 50 شمسی اجرا شده و بستر چرخشی آب شمالی - جنوبی دریاچه را مختل کرده است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top