گام‌های ابتدایی در عکاسی زمین و آسمان

گام‌های ابتدایی در عکاسی زمین و آسمان

تا کنون و در این مجموعه مقالات مروری کردیم بر تجهیزات لازم برای عکاسی شب و نکاتی را نیز درباره‌ی مفاهیم و تعاریف عکاسی زمین و آسمان بیان کردیم. از این پس بیشتر به نکات فنی که به کار عکاسان آسمان شب تازه‌کار می‌آیند خواهیم پرداخت و در این مقاله قدم به قدم شما را در اولین شب عکاسی‌تان همراهی خواهیم کرد.

 


تنظیمات دوربین در عکاسی شب

 

انتخاب کیفیت عکس اولین موردی است که باید پیش از عکاسی آن را انجام دهید. در این سبک از عکاسی حتما با کیفیت RAW تصاویرتان را ثبت کنید تا بتوانید در مراحل بعد خروجی بهتری از تصویر خام بگیرید. برای دیدن سریع عکس‌ها در کامپیوتر نیز می‌توانید در کنار فایل RAW یک فایل کم‌حجم JPEG را نیز ذخیره کنید.

 

نکته‌ی بعد تراز سفیدی یا White Balance است. اگر دوربین‌تان قابلیت تنظیم تراز سفیدی در حالت کلوین را دارد می‌توانید با چند بار آزمون و خطا به تنظیمات مناسب برسید. در غیر این صورت و اگر در فرمت RAW عکاسی می‌کنید می‌توانید تراز سفیدی را در حالت اتوماتیک قرار دهید و بعدا در مرحله‌ی پردازش تصویر (توسط پلاگین Adobe Camera RAW، نرم‌افزار Lightroom یا نرم‌افزار مخصوص دوربین) وایت‌بالانس را به صورت دقیق تنظیم کنید.

 

گزینه‌ی دیگری که می‌توانید از آن در تصاویر شب استفاده کنید Long Exposure Noise Reduction است. با فعال کردن این گزینه دوربین پس از آن که نوردهی تصویر به پایان برسد یک عکس با تنظیمات کاملا مشابه ثبت می‌کند. با این تفاوت که شاتر در تصویر دوم بسته است و نوری به سنسور نمی‌رسد. بنابراین تصویر دوم عکسی کاملا سیاه خواهد بود که تنها شامل نویز است. در نهایت دوربین به صورت اتوماتیک تصویر دوم را از تصویر اصلی کم می‌کند تا نویز‌ها نیز حذف شوند. فعال کردن این گزینه زمان صرف‌شده برای هر عکس را دو برابر خواهد کرد. بنابراین بهتر است این گزینه را تنها در عکس‌هایی که با نوردهی یا حساسیت زیاد ثبت شده‌اند فعال کنید. اگر قصد تهیه‌ی تایم‌لپس یا تصاویر رد ستاره‌ای را دارید این گزینه را فعال نکنید تا وقفه‌ای بین فریم‌ها‌ ایجاد نشود.

 

قابلیت قفل آینه (Mirror Lockup) نیز در زمانی که از لنزهایی با فاصله‌ی کانونی بالا استفاده می‌کنید کاربردی است. اگر این گزینه را فعال کنید با یک بار فشار دادن شاتر آینه بالا می‌رود و قفل می‌شود و با فشردن مجدد شاتر تصویر ثبت می‌شود. به این ترتیب می‌توانید از لرزش دوربین بر اثر ضربه‌ی آینه جلوگیری کنید.

 

فوکوس

 

گرفتن فوکوس دقیق مشکل بسیاری از عکاسان شب تازه‌کار است. تنظیم رینگ فوکوس روی نقطه‌ی بی‌نهایت در بیشتر موارد جوابگو نیست و باید این کار را به صورت دستی انجام دهید. خوشبختانه تمام دوربین‌های جدید قابلیت نمای زنده یا Live View را دارند که کمک بسیار زیادی به تنظیم دقیق فوکوس می‌کند.

 

پیش از آن که عکاسی را آغاز کنید دوربین را رو به سمتی از آسمان که ستاره یا سیاره‌ی پرنوری در آن وجود دارد قرار دهید. سپس دوربین را در حالت لایو ویو قرار دهید و با زوم دیجیتال (نه تغییر فاصله‌ی کانونی لنز) ستاره‌ی مورد نظر را در LCD دوربین پیدا کنید. سپس کافی است لنز را در حالت فوکوس دستی (MF) تنظیم کنید و با چرخاندن رینگ فوکوس ستاره‌ها را در حالت فوکوس دقیق قرار دهید.

 

اگر از لنز زوم استفاده می‌کنید به یاد داشته باشید که با تغییر فاصله‌ی کانونی لنز فوکوس نیز تغییر می‌کند و باید دوباره فوکوس را تنظیم کنید.

 

کادربندی

 

به جز چند دوربین که در حساسیت‌های بسیار زیاد (۲۵۶۰۰ و بیشتر) نویز قابل قبولی دارند در دوربین‌های دیگر و در زمان عکاسی شب نمی‌توانید جزئیاتی در لایو ویو ببینید. بنابراین برای کادربندی باید از چشمی (ویزور) دوربین استفاده کنید. اما از چشمی دوربین نیز جزئیات خاصی از آسمان و زمینه‌ دیده نمی‌شود.

 

بنابراین برای کادربندی در ابتدا باید تنها به ستاره‌های پرنور و یا بخش‌هایی که در پیش‌زمینه‌ی تصویر از درون چشمی دیده می‌شوند توجه کنید و کادری تقریبی ببندید. سپس با ثبت تصویری با نوردهی مناسب و بررسی آن می‌توانید کادر را با کمی تغییر اصلاح کنید و به بهترین نتیجه برسید.

 

تنظیمات نوردهی

 

در عکاسی زمین و آسمان باید تا حد ممکن و تا جایی که توانایی لنز و دوربین و محدودیت‌های دیگر اجازه می‌دهند نور بیشتری را ثبت کنید. این اتفاق با تنظیم صحیح نوردهی، حساسیت و دیافراگم ممکن می‌شود.

 

این جاست که اهمیت موضوعی مانند کمینه‌ی دیافراگم لنز یا عملکرد دوربین در حساسیت‌های زیاد مشخص می‌شود. چرا که در مورد نوردهی محدودیت حرکت ستاره‌ها وجود دارد، مگر این که از موتور ردیاب استفاده کنید.

 

اگر از موتور ردیاب استفاده نمی‌کنید نوردهی را با توجه به فرمول پانصد تقسیم بر فاصله‌ی کانونی لنز (که در مقاله‌ی قبل به آن پرداختیم) تنظیم کنید. دیافراگم را نیز با توجه به عملکرد لنز و خطاهای آن تنظیم کنید. در مورد انتخاب حساسیت مناسب نیز عملکرد دوربین در حساسیت‌های زیاد و دمای محیط تاثیرگذارند.

 

به‌طور کلی می‌توان گفت اعداد طلایی در عکاسی شب با لنزهای واید از این قرارند: ۱۰ تا ۳۰ ثانیه نوردهی، دیافراگم ۸/۲ و حساسیت بین ۱۶۰۰ تا ۶۴۰۰. البته همه‌ی این‌ها به شرایط عکاسی و دوربین و لنزی که استفاده می‌کنید بستگی دارند. با آزمون و خطا در محدوده‌ای که ذکر شد می‌توانید در شرایط مختلف به بهترین نتیجه برسید.

 

نویسنده : امیررضا کامکارمشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top