ساخت نیروگاه خورشیدی شناور در زهک آغاز شد

ساخت نیروگاه خورشیدی شناور در زهک آغاز شد

کار ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور روز دوشنبه با حضور سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، استاندار و شماری از مسئولان سیستان و بلوچستان در چاه نیمه شهرستان زهک آغاز شد.


مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان در حاشیه این آیین به خبرنگار ایرنا گفت: این نیروگاه هفت مگاواتی در گستره 14 هکتار و سرمایه گذاری 8.5 میلیون دلار روی چاه نیمه زهک ساخته می شود.

ماندانا زنگنه افزود: با راه اندازی این نیروگاه از تبخیر مقدار قابل توجهی آب در چاه نیمه زهک جلوگیری می شود.

به گفته کارشناسان، میزان تبخیر آب چاه نیمه های شهرستان زهک واقع در شمال سیستان و بلوچستان سالانه 350 میلیون متر مکعب است.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان گفت: بخش خصوصی با بهره گیری از پیشرفته ترین فناوری روز دنیا سرمایه گذاری این طرح بزرگ را بر عهده گرفته است.

زنگنه بیان کرد: سیستان و بلوچستان با توجه به موقعیت ویژه جغرافیایی، ظرفیت بسیار بالایی در حوزه انرژی باد و خورشید برای تامین نیازهای اساسی و زیر بنایی کشور برخوردار است.

وی گفت: مطالعات نشان می دهد که همه جای سیستان و بلوچستان برای استفاده از انرژی خورشیدی و منطقه فلات سیستان برای استفاده از انرژی بادی ظرفیت و توانمندی قابل توجهی در کشور دارد.

زنگنه افزود: سه زون انرژی شامل میل نادر و رامشار برای انرژی بادی به ترتیب در گستره 10 هزار هکتار و 150 هکتار و محدوده گراغه با گستره یک هزار هکتار برای تولید انرژی خورشیدی مشخص شده است.

مدیرکل دفتر جذب و حمایت از سرمایه گذاری سیستان و بلوچستان بیان کرد: مشخص شدن این زون های انرژی فرصت مناسبی برای سرمایه گذاران است به طوری که استعلام ها به راحتی انجام می شود و واگذاری زمین در این مناطق بلامانع است.

به گزارش ایرنا، چاه نیمه ها به منابع ذخیره طبیعی آب گفته می شود که به سه بخش چاه نیمه یک، دو و سه تقسیم بندی شده است.

از این سرچشمه های طبیعی ذخیره آب برای آب آشامیدنی شهرستانهای زابل، زهک، هامون، نیمروز، هیرمند و زاهدان و زمین های کشاورزی زابل، هیرمند و زهک استفاده می شود.

چاه نیمه ها ظرفیت بسیار خوبی برای سیستان است اما فرسایش خاک، تبخیر بالا و رسوب گذاری آنها را تهدید می کند.

برنامه ساخت نخستین نیروگاه خورشیدی شناور کشور در زهک، نشست با اعضای هیات علمی دانشگاه زابل در مورد راهکارهای جلوگیری از تبخیر آب چاه نیمه ها، راه اندازی نیروگاه خورشیدی 10 مگاواتی در زاهدان، شرکت در نشست شورای اداری و نشست خبری با اصحاب رسانه از مهمترین برنامه های سفر یک روز معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری به سیستان و بلوچستان است.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top