وقوع زلزله بزرگ یا آتشفشان در سی سخت شایعه است

وقوع زلزله بزرگ یا آتشفشان در سی سخت شایعه است

سرپرست دفتر زمین شناسی و اکتشافات معدنی استان کهگیلویه و بویراحمد، وقوع زلزله بزرگ یا آتشفشان در پی زمین لرزه 5.3 ریشتری در این استان را شایعه و عوام فریبی دانست.


به گزارش روز دوشنبه گروه علمی ایرنا، طهمورث وفائی در پی زمین لرزه 5.3 ریشتری و پس لرزه های آن در برخی از مناطق استان کهگیلویه و بویراحمد از جمله سی سخت یاسوج، چیتاب و نگرانی مردم با انتشار اطلاعیه ای به برخی شایعات پاسخ داد.

در این اطلاعیه آمده است: ایران در کمربند لرزه خیز آلپ هیمالیا قرار دارد و دارای گسل های فعال درون قاره ای است و روزانه تعداد زیادی زلزله های نامحسوس توسط انسان و زلزله های محسوس بر اساس مقیاس ریشتر رخ می دهد.

تعداد این زلزله ها در ابتدای فصل سرد و یا ابتدای فصل گرم بیشتر می شود. اگر رصد کنید در ابتدای فصل گرم زلزله های بسیاری در سطح کشور در مقیاس کمتر از 5.5 و به ندرت تا 5.8 ریشتر در مسیر گسله های فعال رخ داده است.

زلزله سی سخت زلزله ای متوسط مقیاس است و بزرگای 5.3 ریشتر داشته و پس لرزه های آن کمتر بوده که 4.8 و3.3 ریشتر هستند و احتمال پس لرزه های دیگر با بزرگای زیر 4.5 ریشتر وجود دارد.

تاریخچه لرزه ای سی سخت و یاسوج گویای عدم رخداد زلزله های مهیب می باشد حتی در منطقه سی سخت به علت حضور لایه نمکی و شبه پلاستیکی در زیر پوشش رسوبی از زلزله های مهیب در امان است اما نباید از وجود زلزله های متوسط مقیاس غافل بود و می بایست بر بستر های پایدار و ساخت سازه های مهندسی جدیت داشته باشیم تا زلزله های زیر 6 ریشتر بر آنها اثر نداشته باشد.

در ارتباط با آتشفشان نیز قابل ذکر است که در سی سخت و یاسوج احتمال وجود آتشفشان وجود ندارد و حتی فکر کردن در این ارتباط ابلهانه است؛ چراکه آتشفشان یک پدیده ای است که در طی هزاران و میلیون ها سال در شرایط قاره ای و زمین شناسی خاص در عمق بیش از 50 کیلومتر در پوسته زمین شکل می گیرد مانند قله های آتشفشانی دماوند, بزمان, تفتان و … که در ایران معروف هستند.

آتشفشان محصول یک پدیده زمین شناسی است. می توان با تسطیح مناسب بستر زمین،رعایت اصول فنی و مهندسی در ساخت و ساز و زهکشی، شرایطی مناسب برای زندگی خود در منطقه زاگرس را رقم بزنیم.

در ادامه این اطلاعیه ضمن درخواست از ساکنان استان کهگیلویه و بویراحمد مبنی بر حفظ آرامش خویش و اطرافیان و دوری از هرگونه شایعات غیراصولی و فاقد مستند تاکید شده است که گزارش نهایی بررسی زمین لرزه های منطقه نیز پس از بررسی میدانی به استانداری کهکیلویه و بویراحمد ارائه خواهد شد.

در پی زمین لرزه 5.3 ریشتری و پس لرزه های آن در استان کهگیلویه و بویراحمد و انتشار شایعات در فضای مجازی مبنی بر وقوع زمین لرزه مخرب در منطقه و ایجاد جو روانی و مشکل ساز برای مردم جلسه ای با حضور رئیس مرکز زمین شناسی و اکتشافات معدنی منطقه جنوب کشور (شیراز) و مسوولین استانی، معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، مدیرکل دفتر فنی، مدیرکل مسکن و شهرسازی، رییس اداره امور صنایع معدنی استان، سرپرست دفتر زمین شناسی و اکتشافات معدنی مرکز یاسوج، تشکیل شد.

در این جلسه وضعیت زلزله اخیر بررسی و زلزله های دستگاهی 100 سال اخیر و زلزله های تاریخی بر روی نقشه های لرزه زمین ساخت منطقه، تصاویر ماهواره ای و زمین شناسی تشریح و مقرر شد اطلاع رسانی دقیق و مستند و شفاف به مردم در جهت مقابله با فضای روانی ایجاد شده از طریق رسانه های مختلف و فضای مجازی انجام گیرد.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top