تعداد ذرات دی اکسید کربن در جو رکورد زد

تعداد ذرات دی اکسید کربن در جو رکورد زد

تحقیقات جدید نشان می دهد میزان ذرات دی اکسید کربن در جو به ۴۱۰ در هر میلیون ذره رسیده است که این بیشترین میزان در ۸۰۰ هزار سال گذشته است.


به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یو اس ای تودی، طبق تحقیقات ماه گذشته میزان ذرات دی اکسید کربن به ۴۱۰ ذره در یک میلیون رسیده است.


تحقیق Scripps Institute of Oceanography  نشان می دهد این بیشترین مقدار دی اکسید کربن در ۸۰۰ هزار سال گذشته است. در ماه آوریل متوسط غلظت دی اکسید کربن در اتمسفر  ۴۱۰.۳۱ ذره به ازای هر میلیون(ppm) بوده است. این امر نشان می دهد برای نخستین بار  در تاریخچه اندازه گیری منحنی کیلینگ، متوسط سطح این گاز از ۴۱۰ به ازای هر میلیون فراتر رفته است.  همچنین این آمار نشاندهنده ۳۰ درصد افزایش در غلظت دی اکسید کربن در اتمسفر جهانی نسبت به سال ۱۹۵۸ است.


منحنی کیلینگ گرافی است که میزان غلظت دی اکسید کربن در اتمسفر زمین را از ۱۹۵۸ میلادی تاکنون می سنجد. این منحنی با توجه به اندازه گیری های مداوم این گاز در رصد خانه «موانا لوا» در هاوایی تحت نظارت چارلز دیوید کیلینگ انجام می شده است.


به هر حال  قبل از انقلاب صنعتی میزان دی اکسید کربن بالاتر از هزاره بود اما هیچ گاه بیش از ۳۰۰ به ازای یک میلیون ذره نرسیده بود.


دی اکسید کربن یک گاز گلخانه ای نام گرفته زیر اشعه های خورشید را به دام می اندازد و آنها را در جو حفظ می کند. مهمترین عامل تولید این گاز نیز سوزاندن سوخت های فسیلی است.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top