رصد ستاره‌های پرسرعتی که از کهکشان دیگری آمده‌اند

رصد ستاره‌های پرسرعتی که از کهکشان دیگری آمده‌اند

اخترشناسان با استفاده از داده‌های ماهواره آژانس فضایی اروپا موفق به شناسایی ستاره‌های سریعی شدند که به احتمال زیاد از یک کهکشان دیگر مهمان راه شیری شده‌اند.


به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی‌میل، ستاره های اسرارآمیز خارج راه شیری در کهکشان با سرعت 1.5 میلیون مایل در ساعت (2.5 میلیون کیلومتر در ساعت) حرکت می‌کنند.


نزدیک به 30 "ستاره فراری"(runaway stars) که از کهکشان خود فرار کرده بودند، توسط ماهواره "سازمان فضایی اروپا" (ESA) شناسایی شده است که حداقل دو ستاره در حال سفر درون راه شیری هستند.


تعدادی از این اجرام بین کهکشانی بخشی از سیستم ستاره‌های دوتایی بودند که از هم جدا شده‌اند و یکی از آن هر جفت به فضا پرتاب شده است.


محققان "دانشگاه لیدن" (Leiden University) هلند، با استفاده از داده‌های ماهواره "گایا" (Gaia)  آژانس فضایی اروپا به این نتایج رسیدند.این کاوشگر فضایی که فاصله و سرعت ستارگان در کهکشان را دنبال می‌کند، ماه گذشته دومین سری از اطلاعات خود درباره حدود 1.7 میلیارد ستاره را عرضه کرد.


گایا سرعت هفت میلیون از این اجرام آسمانی را هنگامی که آنها به سمت زمین یا خلاف آن حرکت می‌کردند، اندازه‌گیری کرد.


این مطالعه به رهبری "توماسو مارکتی" (Tomasso Marchetti)، اخترشناس انجام شد. آنها ستارگانی که سریع تر از 450 کیلومتر در هر ثانیه حرکت می‌کردند را انتخاب کردند.


سپس محاسبه کردند که 28 ستاره از این گروه بیش از 50 درصد احتمال فرار از کشش گرانشی راه شیری داشته‌اند، که این نشان می‌دهد آنها از کهکشان‌های دیگر سفر کرده‌اند.


تعداد کمی از این ستاره‌های رها شده مسیرهایی داشتند که نشان می‌دهد از مرکز کهکشان پرتاب شده بودند.


در این موارد، گرانش عظیم ابرسیاهچاله مرکزی، ستاره‌های دوتایی را از هم جدا می‌کند و یکی از جفت‌ها را به فضا پرتاب می‌کند.ستاره‌های دیگر در دیسک ستاره‌ای کهکشان راه شیری -قسمت مسطح کهکشان مارپیچی در اطراف برآمدگی مرکزی- ردیابی شدند.


محققان گفتند که منبع احتمالی این اجرام یک سیستم دوتایی است که در آن یک ستاره منفجر شده است.


سرعت و مدار این اجرام نشان می‌دهد که حدود نیمی از این 28 ستاره پرسرعت، به احتمال زیاد در خارج از کهکشان ما ایجاد شده‌اند.


مرموزترین ستاره‌های این گروه، دو ستاره با سرعت بیش از 700 کیلومتر بر ثانیه هستند که به گفته یکی از دانشمندان، آنها را تبدیل به "اکتشافات خاص" می‌کند.


داشمندان مشتاقانه به دنبال دریافت اطلاعات بیشتر در مورد این ستارگان از تلسکوپ‌های زمینی هستند.محققان می‌گویند در حالی که این ستاره‌ها سریع هستند، اما حتی نزدیک به سریع‌ترین جرم در کهکشان هم نیستند. چرا که ستاره‌ها در این مسیرها می‌توانند به سرعت 1200 کیلومتر در هر ثانیه یا 4.3 میلیون کیلومتر در ساعت برسند.


اما سریع‌ترین دایره در اطراف سیاهچاله مرکزی کهکشان است که ستارگان در آن با بیشینه سرعت 12 هزار کیلومتر در هر ثانیه معادل 43 میلیون کیلومتر بر ساعت سفر می‌کنند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top