زادروز دانشمندی که به فرضیه اینشتین پاسخ داد

زادروز دانشمندی که به فرضیه اینشتین پاسخ داد

"ویلم دو سیتر" ریاضیدان، فیزیکدان و اخترشناس هلندی بود که مفهوم "جهان دو سیتر" را ارائه داد.


به گزارش ایسنا، "ویلم دو سیتر"، در تاریخ 6 مه 1872 میلادی در شهر "اسنیک" هلند به دنیا آمد.


وی در دانشگاه  "خرونینگن" به تحصیل در رشته "ریاضیات" پرداخت و سپس به آزمایشگاه اخترشناسی شهر  "خرونینگن" رفت و مطالعات نجومی خود را انجام داد.


دو سیتر طی سال‌های 1897تا 1899 به رصدخانه آفریقای جنوبی رفت. وی در سال 1908 به کرسی اخترشناسی دانشگاه "لیدن" پیوست و از سال 1919 تا پایان عمرش مدیر رصدخانه این دانشگاه بود.


مطالعات اصلی دوسیتر در شاخه" کیهان‌شناسی فیزیکی" بود. وی در سال 1932 به همراه "آلبرت اینشتین" مقاله‌ای نوشت که در آن بحثی پیرامون امکان وجود مقادیر زیاد ماده‌ای که از خود نوری منتشر نمی‌کند، ارائه داده بودند که امروزه به عنوان "ماده تاریک" شناخته می‌شود. وی همچنین مفهوم" فضای دو سیتر" و" جهان دو سیتر" را ارائه داد که پاسخی کیهانی برای معادلات "نسبیت عام" اینشتین است.فرضیه "جهان دوسیتر"، جهانی را مدل می‌کند که از نظر فضایی تخت است و ماده معمولی را نادیده می‌گیرد.


دو سیتر همچنین برای پژوهش هایش در مورد سیاره مشتری معروف شده است.


این فیزیکدان جوایز ارزشمند و معتبری را کسب کرد.


دوسیتر در سال 1929، مدال "جیمز کریگ واتسون" را کسب کرد. در سال 1931 نیز موفق به دریافت جایزه اخترشناسی "بروس" و "مدال طلای "انجمن اخترشناسی سلطنتی" شد.


وقایع نجومی زیادی، پس از این دانشمند به افتخار وی نام گرفتند. به عنوان مثال "جهان دوسیتر"،" فضای پاد دوسیتر"، " سیارک  1686 دو سیتر" و"نسبیت خاص دوسیتر".


این دانشمند در نهایت در سال 1934 در سن 62 سالگی درگذشت.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top