زادروز آنری پوانکاره،

زادروز آنری پوانکاره، "علامه" ریاضیات

"آنری پوانکاره"، ریاضیدان، فیزیکدان نظری، مهندس و فیلسوف فرانسوی بود. اغلب از وی به‌ عنوان علامه یاد می‌شود و" اریک تمپل بل"(ریاضیدان مشهور) وی را آخرین ریاضیدان تمام‌عیار می‌خواند؛ چرا که وی در طول زندگی‌اش در تمام زمینه‌های ریاضیات از معاصرانش جلوتر بود.


به گزارش ایسنا، "آنری پوانکاره" در تاریخ 29 آوریل سال 1854 میلادی در  شهر "نانس" فرانسه به دنیا آمد.


پوانکاره در پنج سالگی به دیفتری مبتلا شد و طی 9 ماه حنجره اش از کار افتاد. همین مساله موجب گوشه گیری وی شد به نحوی که در بازی ها شرکت نمی‌کرد. البته همین موضوع سبب شد که افکارش را متمرکز کند.


از 16 سالگی به ریاضیات علاقه مند شد. به نحوی که عملیات ریاضی را بدون این که یادداشت کند، در ذهنش حساب می‌کرد.


پوانکاره، پس از نیوتون، مهم‌ترین چهره در نظریه "معادلات دیفرانسیل" است. وی مهم‌ترین کار را در "مکانیک اجرام آسمانی" (شاخه‌ای از دانش ستاره‌شناسی که به مطالعهٔ اجرام آسمانی می‌پردازد) انجام داده است.


در سال 1873، در رأس هم‌دوره‌یی‌های خود وارد مدرسه پلی‌تکنیک شد.


استادش به پوانکاره لقب "غول ریاضی" را داده بود.در سال 1879 مدرک دکتری خود را گرفت. طولی نکشید که به تدریس در دانشگاه "کان "مشغول شد و در سال 1881 استاد دانشگاه پاریس شد و تا آخر عمر خود در این دانشگاه تدریس کرد.


پوانکاره در سن 26 سالگی، درخشان‌ترین اکتشافش را داشت و به سبب کشف مهم  "نگاشت‌های خودریخت" شهرتی جهانی یافت.


نظریه "توابع فوکس" فقط یکی از خدمات متعددی است که او به نظریه "توابع تحلیلی" اضافه کرده است.


وی در مقاله کوتاهی که در سال 1883 تنظیم کرد، اولین کسی بود که به پژوهش در "پیوندهای میان نوعی" تابع کامل و "ضرایب بسط تیلور" پرداخت و از طریق "تابع‌های مطلق" به نظریهٔ وسیع و کامل "تابع‌های مرومورفی" که هنوز بعد از 80 سال به‌طور کامل حل نشده است، دست یافت.


‌ بررسی‌های پوانکاره دربارهٔ پیدایش جهان،" آنالیز"،" نور" و" الکتریسیته" و همچنین جبر و احتمالات بسیار مهم و دقیق است.


وی در فلسفه و علوم نظری نیزصاحب‌نظر و محقق بوده است.


پوانکاره، در طرح مبحثی از ریاضی که موسوم به  "توپولوژی جبری"است،  و از بزرگ‌ترین و مشکل‌ترین مباحث ریاضی جدید است نقشی بسزا داشت.


اقدامات و اکتشافات علمی وی تا اواخر عمر پوانکاره ادامه داشت تا اینکه سرانجام در تاریخ 9 ژوئیه سال 1912 میلادی، به علت بیماری درگذشت.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top