زادروز دانشمندی که به اثبات نظریه

زادروز دانشمندی که به اثبات نظریه "انفجار بزرگ" کمک کرد

امروز ۶ اردیبهشت مصادف با سالروز تولد "آرنو آلان پنزیاس"، فیزیک دان سرشناس آمریکایی و برنده جایزه نوبل "فیزیک" است که شهرت وی به علت کشف "تابش زمینه کیهانی" است.


به گزارش ایسنا، "آرنو آلان پنزیاس" در تاریخ ۲۶ آوریل سال ۱۹۳۳ میلادی در شهر مونیخ آلمان به دنیا آمد.


وی در همان اوایل، به علت فعالیت‌های حزب نازی آلمان به انگلستان فرستاده شد. ۶ ماه بعد نیز به همراه خانوداه اش به سمت آمریکا فرار کردند.


پنزیاس در سال ۱۹۵۱ از دبیرستان فنی " بروکلین" فارغ التحصیل شد. سپس وارد کالجی در شهر نیویورک شد و در رشته های فیزیک و شیمی به تحصیل پرداخت.


وی در سال ۱۹۵۴ به مدت دو سال در واحد "رادار" ارتش خدمت کرد و این امر موجب علاقه وی به مطالعه درزمینه " امواج رادیویی" شد.

پنزیاس پس از پایان خدمت در ارتش به دانشگاه "کلمبیا" رفت تا تحصیلات خود در رشته فیزیک و به خصوص " امواج رادیویی" را ادامه دهد.


وی سرانجام در سال ۱۹۶۲ با مدرک دکتری از دانشگاه کلمبیا فارغ التحصیل شد و پس از پایان این دوره به همراه "رابرت وودرو ویلسون" به ازمایشگاه معروف و تحقیقاتی "بل" در ایالت "نیوجرسی" رفت و در آنجا نیز به تحقیقات خود در زمینه "امواج رادیویی" ادامه داد.


در سال ۱۹۶۴ پنزیاس به همراه همکارش ویلسون برای نخستین بار "تابش زمینه کیهانی" را کشف کردند.این دو دانشمند همچنین هنگام کار در گونه جدید شاخه آنتن "هولمدل" درآزمایشگاه‌های "بل" در شهر "هولمدل"، منشا صدا را در هواکره یافتند که قادر به توضیح آن نبودند.


آنها پس از از بین بردن تمام منابع صدا در اطرافشان، سرانجام توانستند صدای تابش زمینه کیهانی را بشنوند.این کشف آنها یک نکته مهم برای اثبات" Big Bang " یا "انفجار بزرگ" بود.


" تابش زمینهٔ کیهانی" (CMB) ، تابشی "الکترومغناطیسی" است که سراسر کیهان را پوشانده است. پیشینهٔ این تابش در محدودهٔ ریزموج با بسامدGHz ۱۶۰ و طول موج mm ۱٫۹ است. کیهان‌شناسان تابش زمینهٔ کیهانی را بهترین شاهد برای نظریه"انفجاربزرگ" می‌دانند.


پنزیاس و ویلسون در سال ۱۹۷۸ موفق به دریافت جایزه نوبل "فیزیک" شدند.  این دو همچنین در سال ۱۹۸۵ نشان علمی "هنری دراپر" را نیز کسب کردند.مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top