پایان هفته آسمانی با برگزاری اختتامیه هفته جهانی نجوم

پایان هفته آسمانی با برگزاری اختتامیه هفته جهانی نجوم

مراسم اختتامیه هفته جهانی نجوم پنجشنبه و جمعه جاری ( 6 و 7 اردیبهشت ) به همت مجله نجوم، گروه های رصدی و نجومی در برج میلاد تهران و بعضی رصدخانه ها و آسمان نماهای پایتخت و شهرهای دیگر برگزار می شود.


به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار علمی ایرنا، برنامه های هفته جهانی نجوم امسال در ایران با همکاری انجمن نجوم و مراکز مختلفی چون رصدخانه ها و آسمان نماها، جمعه گذشته (31 فروردین ) در مجموعه گنبدمینا تهران و همزمان در بسیاری شهرها با شعار 'تماشای آسمان برای همه' آغاز شد.

روز جهانی نجوم برای اولین بار در سال 1973 و به ابتکار داگ برگر/Doug Berger رئیس انجمن نجوم کالیفرنیای شمالی و شعار نجوم برای همه با هدف قراردادن تلسکوپ های فراوان در مناطق شهری شلوغ و آشنایی بیشتر مردم با این علم برگزار و پس از آن توسط اتحادیه جهانی نجوم هماهنگ شد.

این روز و در پی آن هفته جهانی نجوم از ابتدا در شنبه ای بین ماه آوریل و ماه مه (اردیبهشت/خرداد) تعیین و طوری برنامه ریزی می شد که نزدیک با اولین تربیع ماه باشد. همچنین مناسبت پاییزی روز جهانی از سال 2007 افزوده و قرار شد شنبه بین ماه سپتامبر و اکتبر برنامه ریزی شود طوری که همانند روز جهانی نجوم در ماه مارس به تربیع اول نزدیک باشد.

مراسم اختتامیه این هفته نیز روز جمعه پیشرو (7 اردیبهشت) به همت مجله نجوم و با همکاری باشگاه نجوم برج میلاد از ساعت 10 صبح تا 10 شب در گالری شرقی و غربی این برج برگزار می شود.

این مراسم شامل مجموعه ای از سخنرانی های عمومی در حوزه دانش نجوم است که جمعی از چهره های فعال نجوم حرفه ای و آماتوری در هر کدام از آنها به مدت 15 تا 30 دقیقه به جنبه ای از این دانش سماوی می پردازند. افزون بر این امکان رصد خورشید و ماه و ستاره ها در صورت مساعد بودن وضعیت جوی با تلسکوپ در ورودی برج میلاد مهیاست.

در این مراسم همچنین گروه های رصدی و نجومی مختلف شامل گروه ترویج علم ساروز، پژوهشکده تاریخ علم تهران، انجمن نجوم دانشگاه صنعتی امیرکبیر و موسسه طبیعت آسمان شب با برپایی غرفه هایی در ورودی برج میلاد علاقمندان را با موضوعات مختلف نجوم آشنا کرده و فضایی تعاملی برای گفت وگو در مورد علم و شبه علم، خرافات مرتبط با نجوم، طالع بینی و نظایر آن با بازدیدکنندگان فراهم می آورند.


***دیگر برنامه های نجومی به مناسبت پایان هفت جهانی نجوم

افزون بر این رصدخانه زعفرانیه (مرکز رصد و نجوم کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان) نیز به همت معلمان و دانش آموختگان این مرکز برنامه بازدیدی را روز پنجشنبه ( 6 اردبیهشت ) از ساعت 3 تا 8 و مرکز علوم و ستاره شناسی تهران نیز همین روز برنامه ترکیبی شامل سخنرانی، برگزاری نمایشگاه فضانوردی و آزمایش های فیزیک و نجوم برای علاقمندان به مناسبت پایان هفته نجوم تدارک دیده اند.

همچنین گروه های نجومی و علاقمندان به این رشته در شهرهای تبریز، کاشان، تفرش، قهدیری جان نیز برنامه هایی را شامل آشنایی مردم با نجوم و رصد آسمان طی روزهای پنجشنبه و جمعه خواهند داشت.


مشخصات
نام
ایمیل یا شماره تماس
کد امنیتی
هنوز هیچ پیامی ارسال نشده است.Top